Home Dobré rady 3 kroky starostlivosti o turistické topánky

3 kroky starostlivosti o turistické topánky

by slovakmag
3 kroky starostlivosti o turistické topánky

Skutočne kvalitná turistická obuv nie je lacná. Ide však o investíciu do vášho pohodlia, bezpečnosti a zdravia nôh. Na turistickej obuvi nešetrite a postarajte sa o to, aby vám čo najdlhšie vydržala. Správnou údržbou predĺžite životnosť obuvi, zachováte jej kvalitu a vlastnosti. Zároveň zvýšite svoje pohodlie a bezpečnosť. Medzi základné pravidlá starostlivosti o turistickú obuv patria nasledovné tri kroky.

1. Čistenie turistickej obuvi

Po každom použití je potrebné očistiť turistickú obuv od nečistôt, ktoré sa nalepili na povrch alebo sa dostali dovnútra. K čisteniu topánok pristupujte odlišne podľa toho, či ide o kožené, alebo textilné turistické topánky.

Kožená turistická obuv: Odstráňte väčšie nečistoty jemnou kefou a prečistite celý povrch suchou handričkou. Ak má koža povrchovú úpravu, môžete použiť vlhkú handričku. Nechajte obuv vyschnúť pri izbovej teplote.

Textilná turistická obuv: Odstráňte väčšie nečistoty kefou s jemnými štetinami. Ak je obuv z bavlny alebo ľanu, môžete ju vyprať v práčke na programe s nižšou teplotou. Ak je obuv z iného materiálu, použite vlhkú handričku a špeciálny čistič na textil. Nechajte obuv vyschnúť pri izbovej teplote.

2. Impregnácia turistickej obuvi

Impregnácia je proces, ktorý zvyšuje vodeodolnosť a priedušnosť obuvi. Impregnácia sa vykonáva pravidelne, a to podľa potreby a typu obuvi. Na toto ošetrenie sa využívajú špeciálne prípravky. Niektoré sú v spreji, iné sa na turistické topánky nanášajú handričkou či štetcom. Prípravky zásadne používajte na suchú obuv. Impregnácia sa neodporúča robiť na obuvi s membránou, pretože by ju mohla poškodiť.

Existujú rôzne typy ošetrujúcich prípravkov, ktoré sa líšia podľa spôsobu nanášania, chemického zloženia a vhodnosti pre rôzne materiály. Spreje sú univerzálne prípravky, ktoré sa nanášajú na suchú a vyčistenú obuv. Obsahujú látky brániace prieniku vody a nečistôt do obuvi. Zároveň zaisťujú turistickej obuvi priedušnosť. Spreje sa používajú na hladkú i brúsenú kožu, textil a kombinované materiály. Spreje môžu byť na báze silikónu alebo fluóru.

Roztoky sú prípravky, ktoré sa používajú na vlhkú alebo mokrú obuv. Tieto impregnačné látky sa zapracujú do materiálu napríklad pri praní alebo formou kúpeľa. Roztoky majú vysokú účinnosť, pretože sa dostávajú do hĺbky materiálu, ale vyžadujú dlhšie sušenie obuvi.

Tuky a vosky sú prípravky, ktoré použite, ak je vaša pánska či dámska turistická obuv vyrobená z hladkej kože. Obsahujú prírodné tuky a vosky, ktoré nielen impregnujú, ale aj vyživujú kožu. Tuky a vosky vytvárajú na obuvi ochranný film, čím zvyšujú jej odolnosť. Nevhodné sú na brúsenú kožu a textil.

3. Oprava turistickej obuvi

Ak sa turistická obuv poškodí, je potrebné ju čo najskôr opraviť, aby sa zabránilo ďalšiemu zhoršovaniu stavu poškodenia. Oprava obuvi sa môže týkať napríklad podrážky, šnúrok, švov, podšívky alebo iných častí. Odporúčame vám nechať opravu na špecializovaný servis, kde vám obuv opravia profesionálne a kvalitne.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like