Home Dobré rady Začíname s paraglidingom – základné rady a tipy

Začíname s paraglidingom – základné rady a tipy

by slovakmag
Začíname s paraglidingom – základné rady a tipy

Vyskúšali ste paragliding počas dovolenky? Alebo vás len zaujali paraglidisti, ktorí lietajú vzduchom ako vtáci? Nič nie je nemožné a paraglidingu sa môžete venovať rovnako ako iným športom. Pre paragliding nepotrebujete len odhodlanie a túžbu, ale tiež vybavenie a miesta, kde sa dá lietať. Naše základné rady a tipy vám v začiatkoch paraglidingu pomôžu.

Výbava potrebná pre paragliding

Ak si zakúpite zážitkový darček v podobe paraglidingu, kompletnú výbavu dostanete od inštruktora. Letieť však nebudete sami, ale pod jeho dohľadom. Každý, kto absolvuje kurz, môže lietať samostatne. Pre lietanie budete potrebovať tieto pomôcky?

  • Padák – drží paraglidistu vo vzduchu. Padák sa skladá z horného a spodného plátna, ktoré sú spojené komorami, tie sa napĺňajú vzduchom. Padák má riadiace šnúry, ktoré umožňujú paraglidistovi meniť smer a rýchlosť lietania.
  • Postroj resp. sedačka – obopína telo paraglidistu a je pripojená k padáku pomocou popruhov. Postroj dodáva tomuto športu relaxačný nádych a pomáha udržať správnu polohu tela. Postroj má tiež núdzový padák, ktorý sa môže použiť v prípade poruchy hlavného padáka.
  • Prilba – chráni hlavu paraglidistu pred zranením pri vzlietaní, lietaní a pristávaní. Prilba by mala byť ľahká, pohodlná a pevne sedieť na hlave.
  • Rukavice, topánky a oblečenie – doplnky, ktoré chránia ruky, nohy a telo paraglidistu pred chladom, vetrom a slnkom. Rukavice by mali byť teplé, pružné a umožňovať dobrý úchop riadiacich šnúr. Topánky kúpte pevné, pohodlné a s dobrou priľnavosťou k podkladu pri odraze zo zeme. Oblečenie vrstvite, preferované sú funkčné tkaniny, ktoré sa prispôsobia telu.

Najlepšie miesta na paragliding na Slovensku

Po kurze a zvládnutí skúšok vám nebude nič brániť lietať a zažiť tak skvelé pocity ako zažívajú ľudia, ktorí lietajú v rogale alebo vyskúšali let balónom. Slovensko je na lietanie ideálnou krajinou. Má veľa prírodných krás a skvelé podmienky pre paragliding. Medzi najobľúbenejšie miesta pre paraglidistov sa zaraďujú:

Donovaly

Toto horské stredisko v Nízkych Tatrách ponúka širokú škálu možností pre paragliding. Na Donovaloch nájdete veľa štartovacích miest s rôznou nadmorskou výškou, orientáciou a mierou náročnosti. Donovaly sú vhodné pre začiatočníkov i pokročilých paraglidistov, ktorí si môžu užiť nádherný výhľad na okolité hory a doliny.

Liptovský Mikuláš

Srdce Liptova je obklopené Vysokými a Nízkymi Tatrami, Chočskými vrchmi a Západnými Tatrami. Liptovský Mikuláš je východiskovým bodom pre mnohé paraglidingové lokality, ktoré sú dostupné autom, lanovkou alebo pešo. Rôznorodosť kraja je výzvou pre paraglidistov všetkých úrovní.

Košice

Druhé najväčšie mesto na Slovensku sa nachádza na východe krajiny. Košice sú známe svojou bohatou históriou, kultúrou a architektúrou, ale tiež svojimi možnosťami pre paragliding. V blízkosti mesta nájdete mnohé lokality, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov i pokročilých. Košice sú skvelé pre tých, ktorí chcú skombinovať paragliding s mestskou atmosférou.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like