Home Dobré rady Chránite si svoj sluch dostatočne? Vieme ako na to!

Chránite si svoj sluch dostatočne? Vieme ako na to!

by slovakmag
Chránite si svoj sluch dostatočne? Vieme ako na to!

Na Slovensku je hluk označovaný za najrizikovejší faktor pracovného prostredia. V Európskej únii patrí strata sluchu v dôsledku nadmerného zaťaženia hlukom k najčastejším chorobám z povolania. Tieto informácie sú v technicky vyspelej dobe alarmujúce. O to viac, že za neblahými účinkami môže stáť aj ľudské zlyhanie – v podobe nepoužívania či nesprávneho používania ochranných pracovných prostriedkov

Strata sluchu síce nebolí, no patrí medzi najobávanejšie zdravotné riziká. Spravidla prichádza postupne a uvedomíme si ju až keď je neskoro. Preto ak pracujete v prostredí zo zvýšeným hlukom, pozorne sledujte prvé ohrozujúce príznaky:

– Počujete konverzáciu, no nerozumiete každému slovu;

– Máte problém rozumieť ľuďom na mieste s viacerými zvukmi v pozadí;

– Počujete, aj keď len občas, zvonenie alebo bzučanie v ušiach;

– Hlasné zvuky ako klaksón auta či električka sú pre vás bolestivé;

– Vaše okolie sa sťažuje, že televíziu alebo rozhlas počúvate príliš nahlas.

Čo hovorí smernica 2003/10/ES Európskeho parlamentu o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách? „Pokiaľ ide o vystavenie pracovníkov rizikám, vyplývajúcim z fyzikálnych faktorov (hluk), zamestnávateľ musí zabezpečiť vhodnú ochranu sluchu, keď hluk prekročí úroveň 80 dB(A).“ Úroveň zmiernenia ponúkaná ochranou sluchu by mala znížiť úroveň hluku na takú, ktorá nie je škodlivá pre zdravie.

Poškodenie sluchu závisí aj od času denného trávenia človeka v hlučnom prostredí. Len 5 minút bez ochrany počas 8-hodinovej pracovnej doby môže viesť k strate sluchu na celý život!

Čo teda s tým? Existujú rôzne chrániče sluchu od jednoduchých ušných zátok až po vysokokvalitné slúchadlá:

Zátkové chrániče sluchu

Aj ušné zátky majú viacero špecifík. Ak ste vystavený menej hlučnému prostrediu, postačia jednorazové penové zátky s postupným návratom do pôvodného stavu.

Zátkové chrániče sluchu s držiakom

Sú hygienickejšie – pri vkladaní sa nedotýkate peny. Tvarované zátky na viacnásobné použitie sú vyrobené z pružného materiálu a tvar sa výborne prispôsobí uchu.

Zátkové chrániče s ramienkom

Ak ich nepoužívate počas celej pracovnej alebo inej hluku podliehajúcej činnosti, môžete si ich odložiť na krk a predídete tak zbytočnej strate.

Mušľové chrániče sluchu

Dokážu tlmiť aj nízke frekvencie a to na maximum. Sú vytvorené pre extrémne hlučné prostredie. Mali by byť vybavené tesniacou dosediacou líniou, ktorá zabezpečí pohodlie aj pri dlhodobom používaní.

V ponuke predajní REMPO nájdete rôzne varianty útlmu zvuku. Buď na nosenie samostatne alebo s možným upevnením na ochrannú prilbu. Chrániče sluchu tu nájdete aj v širokej farebnej ponuke, vrátane reflexných farieb.

A odporučenie na záver: Nielen ochrana sluchu predstavuje riziko poškodenia pri práci. Preto dbajte na kvalitnú výbavu ochranných pracovných prostriedkov aj na ostatné nemenej dôležité orgány ako sú hlava, zrak, či dýchacie cesty. Trh v dnešnej dobe ponúka vysoko bezpečné a hlavne pohodlné výrobky, s ktorými budete na pracovisku v bezpečí.

 

You may also like