Home Cestovanie Ako šetriť pneumatiky pri každej jazde

Ako šetriť pneumatiky pri každej jazde

by slovakmag
Ako šetriť pneumatiky pri každej jazde

Možno si kladiete otázku, že prečo ste už dva razy kupovali nové pneumatiky a váš sused jazdí stále na tých istých. Sused je asi múdrejší ako vy a jazdí takým spôsobom, aby šetril nielen pneumatiky, ale tiež palivo. Správnou technikou jazdy a starostlivosťou o pneumatiky dokážete predĺžiť ich životnosť takmer o polovicu.

Výber pneumatík

Pozornosť treba venovať samotnej kúpe pneumatík. Dávajte pozor na rozmery pneumatík a tiež ich jazdné vlastnosti – valivý odpor, hlučnosť a priľnavosť pneumatík na zľadovatenej a mokrej vozovke. Nie vždy je vysoká cena znamením kvality. Prejdite si zopár predajní alebo pátrajte na internete. Ceny pneumatík sa v jednotlivých obchodoch líšia, a ak venujete trochu času hľadaniu tých správnych, možno natrafíte na najlacnejšie pneumatiky danej značky.

Prezúvanie pneumatík

Nechávať zimné pneumatiky na kolesách počas leta alebo letné v zime je veľkou chybou. Nielenže sa vám zvýši spotreba, ale tiež riskujete kolíziu kvôli zhoršeným brzdným vlastnostiam. Pri prezúvaní pneumatík nešetrite na nesprávnom mieste. Je lepšie sa zveriť do rúk odborníkom, ktorí pneumatiky vymenia a správne ich vyvážia. Pri neodbornej výmene sa často stáva, že poškodíte povrch pneumatík, diskov alebo závitov.

Jazdite s rozumom

Rovnica je jednoduchá – pomalšia jazda sa rovná dlhej životnosti pneumatík. Ak jazdíte pomalšie, nebudete musieť prudko brzdiť. Pneumatikám nerobí dobre ani rýchly rozjazd alebo časté parkovanie na obrubníku. Rešpektujte spomaľovače. Dávajte si pozor taktiež na poľných cestách a nejazdite po kameňoch.

Myslite na tlak

Tlak v pneumatikách je jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré vplývajú na životnosť pneumatík. Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor a tým pádom aj spotrebu vozidla. Podhustené pneumatiky nepriľnú dobre k vozovke, čím sa zvyšuje riziko šmyku až o 40 %. Podhustené pneumatiky vám vydržia až o tretinu kratšie ako správne natlakované. Riziko vám hrozí tiež pri pneumatikách, ktoré sú veľmi nafúknuté. Pri každom náraze trpia a tvoria sa pukliny v strede behúňa. Zároveň sa vozidlo ťažšie ovláda.

 

 

You may also like