Home Päť bežných typov bolesti hlavy a spôsob ich odstránenia

Päť bežných typov bolesti hlavy a spôsob ich odstránenia

by slovakmag
Päť bežných typov bolesti hlavy a spôsob ich odstránenia

Každý, koho trápila hlava, vie na vlastnej koži, aký nepríjemný je tento stav – nemožno sa sústrediť na prácu, nedá sa komunikovať s ľuďmi a nechce sa robiť čokoľvek. Stav je sprevádzaný zvýšenou podráždenosťou.

Mnoho ľudí popisuje bolesti hlavy ako pulzujúce alebo nepretržité. Lekári ale poznajú viac ako sto druhov bolesti hlavy, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky. V tomto článku si povieme o najbežnejších druhoch bolesti hlavy a o tom, ako ich eliminovať.

1. Migréna

Tento typ bolesti hlavy sa vyskytuje u mnohých ľudí. Migréna sa vyznačuje pulzujúcou bolesťou v jednej oblasti. Migréna niekedy postihuje niekoľko oblastí, ako aj krk a tvár. Trvanie bolesti sa pohybuje od niekoľkých minút do 3 dní.

Podľa odborníkov si každý tretí pacient všimne príznaky, ktoré predchádzajú migréne: mravčenie v hlave a tele, nevoľnosť, zvracanie, svalová slabosť, ľahké škvrny alebo ryhy pred očami. Predzvesťou nástupu migrény môžu byť faktory: stres, úzkosť, silný hluk alebo jasné osvetlenie, dehydratácia, hormonálna nerovnováha.

Stav môžete zmierniť chladným obkladom na čelo. Pomôže tiež odpočinok, aspirín alebo ibuprofén.

2. Tenzná bolesť hlavy

Táto bolesť je charakterizovaná pocitom stlačenia vo vnútri hlavy. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti spánkov a čela. To môže zvýšiť očný tlak a citlivosť hornej časti tela. Zvyšuje sa tiež náchylnosť na hluk a svetlo.

Tenzná bolesť hlavy môže byť epizodická alebo chronická. Môže sa zameniť s migrénami. Pri tenznej bolesti však nedochádza k nevoľnosti, zvracaniu a vzniku škvŕn pred očami.

Tieto faktory môžu vyvolať tenzné bolesti hlavy: zvýšená úzkosť, stres, nekvalitný spánok, krivé držania tela, nedostatočná fyzická aktivita, namáhanie očí. Pravdepodobnosť tiež stúpa s hlasnými zvukmi a dehydratáciou.

Ak sa takáto bolesť vyskytuje často, lekári odporúčajú nezaoberať sa následkami, ale zistiť a odstrániť príčinu. Vyhýbajte sa stresovým situáciám, udržiavajte duševný pokoj, dostatočne sa vyspite a doprajte si čas na fyzickú aktivitu. 

3. Hypnická bolesť hlavy

Táto bolesť hlavy je spojená so spánkom. Pulzujúca bolesť nastáva, keď človek spí. Vedci predpokladajú, že hypnická bolesť hlavy je spôsobená chrápaním, keď má spiaci človek málo kyslíka. Ak sa objavuje často, odporúča sa vyhľadať lekára. Po predbežnom vyšetrení môže lekár nariadiť MRI, počítačovú tomografiu alebo stacionárnu štúdiu spánku.

Na odstránenie bolesti sa odporúča ibuprofén alebo aspirín. Môžete tiež piť silnú kávu, ak nemáte sklon k hypertenzii. 

4. Bolesť hlavy so sínusitídou

Bolesť nastáva počas alebo po akútnych respiračných vírusových infekciách. Ak máte okrem bolesti hlavy nepríjemné pocity v oblasti čela, lícnych kostí, mosta nosa, je pravdepodobné, že lekár diagnostikuje sínusitídu. Sprievodnými príznakmi môžu byť upchaté uši, nádcha, opuch tváre a horúčka.

Sínusitída je charakterizovaná zápalom slizníc paranazálnych dutín. Akútna forma môže znamenať aj bakteriálnu infekciu. Samoliečba je zdraviu škodlivá. Maximálne je možné vypiť anestetikum a používať vazokonstrikčné kvapky. 

5. Bolesť hlavy pri fyzickej námahe

Toto je jeden z najbežnejších typov bolesti, ktorý sa často vyskytuje u ľudí so zvýšenou fyzickou aktivitou. Bolesť sa môže vyskytnúť po joggingu, skákaní alebo silovom tréningu. Okrem toho sa môže objaviť počas intimity, kýchania alebo silného kašľa.

Najčastejšie zmizne bolesť do hodiny, ale ak bolo zaťaženie príliš intenzívne, môže trvať celý deň. Aby ste predišli bolestivým pocitom, mali by ste sa pred hlavnou záťažou zahriať a vyhnúť sa prepracovaniu.

Syndróm bolesti môžete zmierniť pomocou nesteroidných protizápalových a analgetických liekov.

Bohužiaľ, nikto nie je imúnny voči bolestiam hlavy, ale môžete znížiť pravdepodobnosť jeho výskytu pomocou metód, ktoré sú opísané vyššie. Ak sa pravidelne vyskytuje patologický stav a bolesť je silná a zle tolerovaná, mali by ste sa rozhodne poradiť s lekárom, aby ste zistili príčiny a vylúčili podmienky, ktoré ohrozujú zdravie a život.