Home Dobré rady Ako pomocou obrazu získať zákazníka?

Ako pomocou obrazu získať zákazníka?

by slovakmag
Ako pomocou obrazu získať zákazníka?

Či sa vám to páči alebo nie, žijeme vo svete, v ktorom hrá hlavnú rolu vzhľad. Vďaka šikovným rukám a nápadom kreatívcov sa reklamné obrázky môžu stať mocnými presvedčovacími nástrojmi. Reklamy, v ktorým prevládajú obrázky, si zapamätá o 41 % viac potenciálnych zákazníkov ako tie, ktorým dominuje text. Inými slovami, je nesmierne dôležité hovoriť prostredníctvom obrazov. Obraz je navyše často jediný prvok, ktorý si spotrebiteľ na reklame všimne. Okrem toho, význam obrazu cestuje do našej mysle rýchlosťou svetla, zatiaľ čo slovám možno porozumieť len v rýchlosti zvuku. Ak vo svojej reklame používate aj text, ten musí byť jasný, stručný a výstižný. V prípade sociálnej reklamy dnes platí, že čím osobnejší, tým lepšie. To znamená, že dnes už nechceme vidieť len modelku. Chceme vidieť aj jej skutočný život, bežný deň, rutinné aktivity. Všetko, čo je za tým pozlátkom. Ľudí zaujíma realita.

Ako teda upútať pozornosť zákazníka?

 1. Ukážte, čo predávate a komu to predávate

Začleňte ľudský faktor. Samotný produkt rovnako ako aj obal musia byť jasne viditeľné. Ľudia predsa musia vedieť, čo ponúkate a čo majú v obchode hľadať. Preto rovnako dobre funguje nasledovné: obrázky produktu; obrázky produktu pri používaní; obrázky ľudí, ktorí daný produkt používajú; obrázky ukazujúce výhody používania produktu. Tváre iných ľudí pritom priťahujú pozornosť najviac.

Ďalším krokom je stotožnenie sa. Modelom musí byť niekto ako samotný zákazník alebo niekto, kým by sa radi zákazníci stali. A to aj vďaka používaniu daného produktu alebo služby. Je nevyhnutné, aby sa zákazník dokázal sám predstaviť v rovnakej situácii, v akej je aj model v reklame.

Podľa prieskumov si ženy až o 33 % skôr všímajú v reklamách iné ženy, zatiaľ čo muži sa skôr pozerajú na rovnaké pohlavie.

Ďalší prieskum zistil, že ľuďom sa skôr páčia reklamy s mladými ľuďmi. Navyše, ľudia sa radšej pozerajú na starších príslušníkov rovnakého pohlavia alebo na mladších príslušníkov opačného pohlavia.

 1. Reálni ľudia alebo fiktívne postavy?

Ako už bolo vyššie spomenuté. Človek si zapamätá reklamu skôr vtedy, ak sa s ňou vie stotožniť. Respektíve, ak sa vie stotožniť s jej účinkujúcimi. V priemere si reklamy s reálnymi ľuďmi zapamätáme až o 26 % viac ako tie kreslené. Nie vždy to však platí. Spomeňme si napríklad na tancujúcich škrečkov vo farebných ponožkách alebo postavičky, ktoré v rozhodujúcich okamihoch svojho života vypijú „čarovný“ nápoj a narastú im krídla. V akých prípadoch je teda lepšie siahnuť po tých animovaných?

 • Ak chceme poukázať na zmyslový dojem živého prostredia
 • Ak chceme zdôrazniť emócie alebo výraz tváre
 • Ak chceme zacieliť na mladších divákov
 • Ak chceme využiť humor a zábavu
 • Ak má byť daná postavička spojená priamo s produktom
 1. Dajte tomu pohyb

Ľudia sa inštinktívne pozerajú na všetko, čo sa hýbe. Už malé dieťa sleduje televíziu nie kvôli jej obsahu, ale preto, že ho zaujíma pohyb v ňom. Ak používate vo svojej reklame len obrázky a fotografie, spracujte ich tak, aby mali v sebe náznak pohybu. A to buď pomocou samotných protagonistov alebo prostredníctvom grafickej úpravy pozadia. Reklama v sociálnych médiách sa dnes už bez videa nezaobíde. Nikoho už nezaujímajú fotografie raňajok. Ale ak natočíte, ako si miešate pri východe slnka ovsenú kašu s ovocím a fresh džúsom, toto už dokáže predávať.

 1. Opakujte sa a buďte jednoduchí

Áno, je to možno otravné, ale reklama je predsa o opakovaní. Nikto ešte nikdy nekúpil produkt po tom, ako ho raz zazrel v televízii.

Chcete osloviť čo najširšie publikum? Musíte byť jednoduchí. Zložité reklamy ľudí ešte viac zaťažia. Majú predsa dosť svojich problémov ako hľadať vo vašich posolstvách logiku a nejakú múdru myšlienku. Buďte preto struční, jasní a jednoduchí. Ak hovoríte o osviežení z piva, zobrazte pivo.

 1. Použite pekných ľudí

Je to smutné, ale je to tak. Ľudia sa nechcú pozerať na nič škaredé. Reklama má totiž budiť dojem dokonalosti. Neznamená to však, že v nej majú vystupovať len umelé, namejkapované modelky a dokonalí muži s chladným pohľadom. Tieto osoby majú byť síce pekné, ale stále čímsi prirodzené a blízke nám, sledovateľom. Viaceré štúdie dokázali, že krásnym ľuďom pripisujeme automaticky také vlastnosti, akými sú talent, láskavosť, úprimnosť a inteligenciu. Takýchto jedincov vnímame ako sexuálne aktívnych a srdečnejších. Ale pozor. Aj keď sex v reklame vždy upúta pozornosť, nie vždy sa odrazí aj na tržbách. Výber modela záleží samozrejme aj od typu produktu, ktorý predávame. Príliš atraktívne ženy napríklad nefungujú pri výrobkoch, ktoré nesúvisia so zvádzaním (napríklad káva). V opačných prípadoch, kde sex-appeal je dôležitý (napríklad parfumy), krásne ženy prinášajú skvelé výsledky.

 1. Použitie celebrít

V poslednej dobe sa čoraz častejšie používajú známe osobnosti na propagovanie nejakej značky alebo produktu. Reklamy, ktoré používajú odporúčanie celebrít, majú obvykle dobré výsledky. Známe osobnosti im totiž zvyšujú sympatie a dôveryhodnosť produktu. Kedy teda použiť známe osobnosti? Respektíve influencerov?

 • Pokiaľ daná osobnosť úzko súvisí s charakterom vášho produktu alebo je expertom v oblasti
 • Keď sa chcete dostať na nový trh alebo chcete rýchlo zvýšiť znalosť produktu alebo značky
 • Ak chcete osloviť mladých ľudí a zároveň chcete živú a modernú reklamu
 • Pokiaľ je o váš produkt malý záujem a má nízku dôveryhodnosť

A napokon, tu je zoznam tém, ktoré vždy upútajú:

 • Novomanželia
 • Malé deti
 • Zvieratá
 • Celebrity
 • Čudní a zaujímaví ľudia
 • Fotky, ktoré rozprávajú nejaký príbeh
 • Romantické scény
 • Katastrofy
 • Príbehy z titulkov
 • Kľúčové životné momenty

 

 

 

You may also like