Home Turistická obuv – aby letné výlety neskončili na pohotovosti

Turistická obuv – aby letné výlety neskončili na pohotovosti

by slovakmag
Turistická obuv – aby letné výlety neskončili na pohotovosti

Leto je obdobím, kedy mnohí ľudia vyhľadávajú prírodu a aktívny oddych v objatí prírody. Trekingy sú v lete veľmi obľúbené a prinášajú možnosť objavovať nové miesta. Aby ste si zážitky mohli naplno užiť, venujte pozornosť výberu výbavy, a to hlavne turistickej obuvi. Prečo je turistická obuv dôležitá a ako ju vybrať?

Prečo je turistická obuv dôležitá?

Turistickej obuvi sa často nedostáva dostatočná pozornosť, hoci je kľúčová pre pohodlie a bezpečnosť pri turistických aktivitách. Nesprávna turistická obuv môže viesť k rôznym problémom. Bez podpory členkov a chodidiel sa zvyšuje riziko úrazov. Najčastejšie ide o drobné, ale veľmi nepríjemné zranenia ako vyvrtnutie členka a natiahnutie klenby chodidla. Správna obuv zabezpečí pohodlie aj pri dlhších prechádzkach a zmierni únavu.

Nesprávne vybraná obuv môže spôsobiť pľuzgiere a odreniny, čo výrazne znepríjemňuje prechádzky a turistiku. Kvôli obyčajnému pľuzgieru budete musieť ukončiť výlet predčasne a následne niekoľko dní trpieť nepríjemnými pocitmi na chodidlách. Leto neznamená, že počasie neprekvapí. Letné počasie je rovnako nevyspytateľné ako zimné. Kvalitné turistické topánky chránia nohy pred dažďom, vetrom a vlhkosťou.

Poradca pre výber turistickej obuvi

Keď vyberáte turistickú obuv, zamyslite sa nad tým, či plánujete ľahké prechádzky po rovine, alebo náročnejšie horské túry. Podľa typu terénu vyberte obuv s primeranou podporou a štruktúrou. Pánska a dámska turistická obuvrôzny strih, ktorý je určený pre konkrétny terén. Vyberte si obuv s dostatočnou podporou členkov a chodidiel. Do náročnejšieho terénu sú vhodné vysoké topánky, ktoré poskytujú lepšiu ochranu.

Pre letné mesiace sú ideálne ľahké a vzdušné materiály, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu a udržiavajú nohy suché. Do suchých podmienok stačia textilné turistické topánky, ktoré sú nielen vzdušné, ale aj ľahké. Ak sa chystáte na náročný výstup, zamerajte sa na koženú obuv. Koža lepšie odolá mechanickým nástrahám ako sú skaly a kamene.

Ak plánujete treking častejšie a tušíte, že sa výletov do hôr nevzdáte ani v zime, investujte do obuvi odolnej voči dažďu. V tomto smere sú najlepšou voľbou kožené topánky, v ktorých je všitá membrána. Overte si tiež podošvu. Protišmyková podošva s dobrou trakciou a drážkovaním vás udrží pevne na zemi aj na vlhkom lístí a mokrých skalách.

Obuv musí dobre sedieť a mať dostatok priestoru pre pohyb prstov. Vyskúšajte ju vždy pred nákupom a pri skúšaní majte na nohách ponožky, ktoré plánujete nosiť. Ak kupujete topánky online, riaďte sa veľkostnými tabuľkami predajcu a dôkladne chodidlá zmerajte (dĺžku i šírku). Investícia do kvalitnej turistickej obuvi je investíciou do pohodlia, bezpečnosti a radosti z výletov.

Autor: Gabriela Kudláčová