Home Dobré rady Turistická obuv verzus tenisky: Ktoré topánky vziať na túru?

Turistická obuv verzus tenisky: Ktoré topánky vziať na túru?

by slovakmag
Turistická obuv verzus tenisky: Ktoré topánky vziať na túru?

Výber správnej obuvi na túru je pre veľa ľudí tvrdým orieškom. Často siahnu po teniskách alebo vychádzkovej obuvi. Avšak podobné topánky na túru nestačia. Pohodlné a odolné topánky vám pomôžu prekonať náročný terén a predísť zraneniam. Porovnajme si spoločne tenisky a turistické topánky, aby sme zistili ich vhodnosť na turistické aktivity.

Hlavné vlastnosti turistickej obuvi

Turistická obuv je vyrobená z odolných materiálov, ktoré vydržia náročné podmienky v horách. Odolá mechanickej záťaži i rôznym poveternostným podmienkam. Turistická obuv poskytuje chodidlám a členkom potrebnú oporu a stabilizáciu, čím znižuje riziko zranenia. Turistické topánky sú nepremokavé a zároveň priedušné, chránia chodidlá pred vlhkosťou a chladom. Obuv určená do hôr má hrubú podrážku s hlbokým vzorom, ktorý zabraňuje šmyku na mokrom, blatistom alebo sypkom teréne.

Napriek všetkým uvedeným výhodám veľká časť turistov v horách nenosí vhodné topánky. Je to dané faktom, že pánska a dámska turistická obuv je drahšia ako tenisky. Niekomu prekáža aj vyššia váha, ktorá sa dá eliminovať výberom turistickej obuvi vyrobenej z textilu.

S teniskami do hôr? Radšej nie

Tenisky nepatria do hôr, sú určené na športovanie, do mesta a na rôzne voľnočasové aktivity športového charakteru. Dajú sa kúpiť za dobrú cenu, čo veľa ľudí láka dať im prednosť pre turistickou obuvou. Hlavne ženám vyhovuje ich nízka hmotnosť, ktorá je pri dlhých túrach dôležitá. Tenisky sú tiež priedušnejšie ako turistické topánky.

Cena tenisiek nie je smerodajná, pretože v horskom teréne vám tieto topánky veľa nevydržia. Stačí jedna ostrá skala a tenisky môžete hodiť do koša. Náročné podmienky pri výstupoch vydržia len máloktoré modely tenisiek. Tenisky nie sú nepremokavé a nechránia chodidlá pred vlhkosťou a chladom. Nedostačujúca je tiež ich podrážka, ktorá nie je vyrobená pre klzký povrch. Ľahko sa môže stať, že si v teniskách vyvrtnete členok.

Ktoré topánky sú na turistiku lepšie?

Odpoveď na túto otázku závisí od typu turistickej aktivity, ktorú plánujete.  Pre nenáročné prechádzky a krátke túry v okolí domova v suchom počasí postačia bežné tenisky. Pre náročnejšie túry v horách, vo vlhkom počasí alebo na nerovnom teréne je nevyhnutné kúpiť turistické topánky.

Pozor na to, že aj v peknom počasí a počas chôdze po lesných cestičkám môžu tenisky znamenať veľa rizík. Tenisky neposkytujú chodidlám a členkom dostatočnú oporu a stabilizáciu, čo môže viesť k zraneniu. Neochránia pred vlhkosťou a už vôbec nie pred pošmyknutím.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like