Home Jazdiť v lete na zimných pneumatikách je zlý nápad

Jazdiť v lete na zimných pneumatikách je zlý nápad

by slovakmag
Jazdiť v lete na zimných pneumatikách je zlý nápad

Väčšina motoristov si myslí, že horšie je nechať na kolesách letné pneu v zime ako opačne. Pravda je však na opačnej strane. Jazdenie na zimných gumách počas celého roka so sebou nesie oveľa viac rizík ako v zime na letných. Prečo je tomu tak a čo všetko takouto jazdou riskujete?

Rizikové brzdenie

Prvým a najdôležitejším argumentom, prečo nejazdiť v lete na zimných pneumatikách, je brzdná dráha. Vo väčšej rýchlosti na diaľnici zohrávajú úlohu centimetre. So zimnými gumami na rozpálenom asfalte sa brzdná dráha predlžuje v priemere o 10 až 20 % v závislosti od rýchlosti vozidla. Uvedomte si tento fakt ešte pred tým, ako sa v lete vyberiete na dovolenku na zimných gumách.

Otravná a nebezpečná jazda

Okrem predĺženej brzdnej dráhy je rizikom zimných pneumatík v lete odvádzanie pozornosti vodiča. Zimné pneumatiky na teplom asfalte vydávajú veľmi rušivé zvuky. Vysoké teploty vyvolávajú prehriatie zimných pneumatík, čo má za následok horšie ovládanie vozidla. Tento fakt pocítite hlavne v zákrutách a počas prudkého brzdenia. Prehriata pneumatika môže dokonca prasknúť a vy sa ocitnete v priekope.

Neušetríte ani cent

Motoristi nekupujú letné pneumatiky z dôvodu, že sa snažia ušetriť. Spamätajte sa! Týmto spôsobom absolútne nič neušetríte, ale stratíte. Zimné pneumatiky sa počas vysokých teplôt extrémne rýchlo ojazdia, a to dokonca kvalitnejšie pneumatiky Kormoran. Rýchlosť ojazdenia je taká, že by ste za rovnaký čas kúpite až dve sady pneumatík namiesto jednej. Radšej si kúpte ojazdené alebo lacné pneumatiky, než aby ste jazdili na zimných v lete.

Palivo zmizne mihom oka

Ďalším dôvodom, ktorý dokazuje, že jazda v lete na zimných pneu je zlý nápad, je vysoká spotreba vozidla. Zimné pneumatiky sú mäkšie ako letné. Táto vlastnosť je dôležitá pri mrazoch, kedy mäkká zmes lepšie priľne k ľadu alebo snehu. Lenže v lete priľne pneumatika k vozovke až priveľmi. Zvýšený valivý odpor sa veľmi zreteľne prejaví vo vyššej spotrebe. Za zvýšenú spotrebu by ste dokázali kúpiť nové hliníkové disky.

Riešenie pre každého

Pre každého motoristu, ktorý z nejakého dôvodu nechce prezúvať, je riešením kúpa celoročných pneumatík. V posledných rokoch sa na trhu zjavujú celoročky, ktoré v testoch dosahujú výborné výsledky. Na jazdenie po meste alebo po diaľnici sú celoročné pneumatiky ideálnou voľbou.