Home Dobré rady Ktoré zdroje bielkovín sú v zelenine najbohatšie?

Ktoré zdroje bielkovín sú v zelenine najbohatšie?

by slovakmag
Ktoré zdroje bielkovín sú v zelenine najbohatšie?

Bielkoviny majú vo výžive významné miesto, navodzujú dlhotrvajúci pocit sýtosti a ich trávenie vyžaduje viac energie v porovnaní s cukrami a tukmi. Napriek tomu sa často naše myšlienky pri pomyslení na bielkoviny upriamia skôr na mäso, vajcia a mliečne výrobky, než na zeleninu. Avšak rastlinné zdroje sú tiež bohaté na tento dôležitý makronutrient, čo nás vedie k otázke: ktoré zeleninové potraviny sú najlepším zdrojom bielkovín?

Krátko o príjme bielkovín

Odporúčané denné dávky bielkovín sa pohybujú v rozmedzí 2,5 až 8 % kalórií. Toto množstvo sa môže líšiť v závislosti od faktorov ako športové ciele, zdravotný stav a individuálne potreby.

Je dôležité, aby naše jedlá obsahovali primerané množstvo bielkovín, čo môže byť narušené nadmerným príjmom ovocia, sladkej zeleniny a nevyváženej stravy obsahujúcej rafinované cukry a soli.

Jedným z najväčších problémov s bielkovinami v zelenine je otázka ich úplnosti. Niektoré zdroje zeleniny môžu obsahovať všetky esenciálne aminokyseliny, zatiaľ čo iné nie. Zelenina s vysokým obsahom bielkovín môže byť dobrým zdrojom, ale je dôležité zohľadniť celkový obsah esenciálnych aminokyselín.

Najlepšie zdroje bielkovín v zelenine

Zelenina je približne zložená z 20 % bielkovinových kalórií, čím sa približuje obilninám (10 – 13 %) a strukovinám (25 – 28 %). Medzi najlepšie zdroje bielkovín v zelenine patria špenát, brokolica, žerucha, karfiol, kučeravý kel a hrach. Obsah bielkovín v týchto potravinách sa pohybuje na úrovni 40 – 45 %.

Prínos zeleniny s vysokým obsahom bielkovín pre naše zdravie

Špenát je skvelým príkladom zeleniny s vysokým obsahom bielkovín, pričom obsahuje približne 3 g bielkovín na 100 g. Naopak, čerstvá brokolica poskytuje až 4 g bielkovín na 100 g a je bohatá na minerály ako mangán a draslík.

Okrem bielkovín špenát obsahuje aj vodu, vitamíny A až C a prispieva k zdraviu očí a udržaniu hladiny cukru v krvi. Žerucha je ďalšou zeleninou s vysokým obsahom bielkovín, ponúkajúcou 2 g bielkovín na 100 g, ako aj 17 minerálov a vitamínov. Hoci nie je často zaradená do jedálničkov, mala by sa považovať za cenný príspevok k pestrej strave.

Záver

Zelenina môže byť dôležitým zdrojom bielkovín vo vašej strave. Pri výbere zeleniny je dôležité zohľadniť jej obsah bielkovín a celkovú nutričnú hodnotu. Experimentujte s rôznymi druhmi zeleniny a zahŕňajte ich do svojho jedálnička, aby ste zabezpečili primeraný príjem bielkovín a ďalších živín pre svoje telo.

You may also like