Home Lifestyle 5 spôsobov, ako byť šťastnejší za 5 minút

5 spôsobov, ako byť šťastnejší za 5 minút

by slovakmag
5 spôsobov, ako byť šťastnejší za 5 minút

Skleslosť, stres, nulová nálada? Tu je päť vedecky overených (a veľmi ľahkých) spôsobov, ako to rýchlo napraviť.

Mnohí „odborníci na šťastie“ sú veľkorysí v poskytovaní rád, ale v praxi sú málo prospešní. No, treba uznať, koľko z nás má čas na dlhú meditáciu, keď je na programe milión dôležitých vecí?

Našťastie sa môžete rozveseliť rýchlejšie – už za 5 minút.

1. RIEŠIŤ NAJŤAŽŠIU ÚLOHU

Loretta Graziano Breuning, autorka knihy Habits of a Happy Brain, je presvedčená, že dokážeme naštartovať svoj vlastný mozog. Ako? Uvedomením si, že máme „chemikálie šťastia“ zdedené po našich predkoch cicavcoch, a rozvojom návykov podporujúcich produkciu týchto chemikálií.

Jedným z nich je dopamín, ktorý nám dáva príjemný pocit uspokojenia, keď niečo dosiahneme. Môžete stimulovať jeho produkciu tým, že sa ráno ujmete najťažšej úlohy a splníte ju. Dlho ste sa nevedeli prinútiť prečítať si nepríjemný list? Nevedeli ste sa odhodlať vyniesť odpadky? Nekonečne ste odkladali ťažký rozhovor? Takto začínajte svoj deň.

Ak je jednoducho nemožné splniť túto náročnú a nepríjemnú úlohu za 5 minút, rozdrobte ju na kúsky a začnite od prvého. Vaším cieľom je zamerať sa na konkrétny krok a byť skutočne šťastný, keď ho urobíte. Môže sa vám zdať neintuitívne zvládnuť niečo ťažké a nepríjemné, keď už máte ťažkosti. Ale nechajte dopamín urobiť svoje a nebudete ľutovať!

2. ZHLBOKA SA NADÝCHNITE A VYDÝCHNITE 10KRÁT.

V decembri 2020 experti uskutočnili kuriózny experiment: navrhli udržiavať a rozvíjať štyri „piliere“, na ktorých spočíva duševné zdravie – všímavosť, spojenie s ostatnými, náhle pochopenie a mať cieľ – pomocou malých každodenných návykov, ktoré sa dajú ľahko praktikovať. Prvým krokom sa ukázalo byť správne dýchanie.

Vedci odporúčajú, aby ste zatvorili oči a zamerali sa na 10 sérií nádychov a výdychov. Prekvapivo tento jednoduchý postup skutočne znižuje pocity úzkosti a stresu tak v okamihu, ako aj z dlhodobého hľadiska.

3. VYPOČUJTE SI VTIPNÚ SKLADBU (BONUS, AK NA ŇU AJ ZATANCUJETE)

Je dokázané, že počúvanie veselej melódie má efekt porovnateľný s meditáciou všímavosti. Napríklad v štúdii z roku 2016 subjekty – starší ľudia s Alzheimerovou chorobou – pri počúvaní hudby poznamenali, že sa začali cítiť lepšie, zvýšila sa im nálada a znížila sa úroveň stresu.

Ďalšia štúdia ukazuje, že keď rodičia spievajú svojim deťom na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ich stresová úroveň sa výrazne zníži. A samozrejme, aktívne pohyby s hudbou vám pomôžu doslova odbúrať stres.

4. NA PÁR MINÚT MYSLITE NA TÝCH, KTORÍ VÁS PODPORUJÚ.

Ďalšou „šťastnou látkou“ je oxytocín. Volali ho aj hormón lásky, ale v skutočnosti to skôr úzko súvisí s pocitom dôvery. Aby ste zabezpečili svoj nárast oxytocínu, myslite na tých, ktorým dôverujete, na tých, ktorí tu budú, ak potrebujete pomoc.

Môžete tejto osobe zavolať alebo napísať SMS (alebo ju môžete objať, ak žijete pod rovnakou strechou). Uvidíte, že nával šťastia a pocitu bezpečia je pre vás zaručený.

5. UROBTE PRE TOHO DRUHÉHO NIEČO PEKNÉ.

Nemusí to byť niečo veľkolepé, iba akési gesto: podporte kolegu milým slovom, pochváľte susedovho psa, podržte výťah pre niekoho, kto vás nasleduje.

Odborníci tiež poukazujú na to, že už len sedieť a pestovať si voči niekomu láskavosť je rovnako účinné ako robiť niečo konkrétne. A nezáleží na tom, či sa „adresát“ dozvie o vašich pocitoch alebo nie.

Popremýšľajte, čo sa vám na tej či onej osobe páči, ako sa tieto vlastnosti prejavili, aký dojem na vás urobil. „Odosielaním“ takýchto myšlienok inej osobe, blízkej i vzdialenej, skutočne „prilákate“ radosť do svojho vlastného života.

You may also like