Home Dobré rady Chystáte sa na výstup v horách? Nezabudnite na trekingové palice

Chystáte sa na výstup v horách? Nezabudnite na trekingové palice

by slovakmag
Chystáte sa na výstup v horách? Nezabudnite na trekingové palice

Horská turistika je šport, ktorý sa dá realizovať skoro celý rok. V nižšie položených lesoch v posledných rokoch vznikajú možnosti pre turistov dokonca aj v najchladnejších mesiacoch. Snehu ubúda, a preto v lesoch pribúdajú vyznávači turistiky, ktorých neodradí ani severák. Nielen v zime by vám v rukách ako opora nemali chýbať trekingové palice. Prečo sú tieto palice v posledných rokoch tak obľúbené?

Keď vám už obyčajná chôdza alebo beh nestačia

Niekto sa dopracuje k túram až po tom, ako ho prestanú baviť prechádzky v okolí. Niekto presedlá na vysokohorskú turistiku kvôli pocitu, že potrebuje utiecť z mesta. Niekto si kúpi bežecký pás a zistí, že ho bolia kĺby a chôdza je k nim šetrnejšia. Niekto sa skrátka ako trekker narodí. Vo všetkých prípadoch by vám v lese nemala chýbať kvalitná výbava vrátane trekingových palíc. Zbavte sa mylnej predstavy, že palice patria len do rúk seniorov. Garantujeme vám, že po ich kúpe veľmi rýchlo zistíte, že nie sú na parádu.

Prečo si do hôr vziať trekingové palice

Trekingové palice oceníte pri kratšej i dlhšej túre. Ak sa vyberiete na naozaj poriadny výstup, tak vám palice budú pomáhať pri zdolávaní prevýšenia. Vďaka nim pocítite menší dopad na kĺbový aparát. Podobné je to tiež pri zostupovaní, kedy potrebujete nielen oporu, ale tiež akúsi brzdu. Trekingové palice prispievajú k väčšej stabilite pri chôdzi, čím sa eliminuje riziko pošmyknutia. Vďaka paliciam sa zlepší váš postoj, čo prispieva k lepšiemu rozloženiu váhy. Palice sú veľmi nápomocné pri nosení ťažšieho turistického batoha. No a už spomínaní seniori by vám iste potvrdili, že trekingové palice dopomohli k ich lepšej kondícii. S palicami dokáže kráčať rýchlejšie a udržíte tempo po dlhší čas. Veľkým bonusom je tiež to, že s pomocou trekingových palíc je v pohybe horná časť tela a nielen nohy.

Náš tip: V horách sa prihodí hocičo. Trekingové palice môžete použiť na odrhnutie lístia, aby ste zistili stav terénu. Dobre poslúžia ako palice pre postavenie prístrešku počas dažďa. V prípade zranenia vyrobíte z palíc provizórnu dlahu.

Aké trekingové palice kúpiť

Univerzálne a pevné sú teleskopické palice. Ich dĺžku dokážete prispôsobiť svojej výške. Vďaka tomu dosiahnete také nastavenie palíc, aby ste pri chôdzi mali rameno a predlaktie v pravom uhle. Pružné a dostatočne pevné sú trekingové palice vyrobené zo zmesi hliníka a zinku. Pozor na rukoväte. Najlepšie protišmykové vlastnosti majú rukoväte palíc z korku. Ak hľadáte lacnejšie palice, musíte sa uspokojiť s gumou. Gumené rukoväte sa však v lete kĺžu kvôli potu. Neviete si s výberom trekingových palíc poradiť? Kliknite na stránka e-shopu inSPORTline, kde pod každým produktom nájdete podrobný popis i cenné rady.

 

You may also like