Home Krása a zdravie 9 dôvodov, prečo začať piť citrónovú vodu

9 dôvodov, prečo začať piť citrónovú vodu

by slovakmag
9 dôvodov, prečo začať piť citrónovú vodu

Niekto ju pije, pretože má rád jej chuť, zatiaľ čo iný verí v jej zdravotné výhody. Po pravde, doteraz sa neuskutočnilo veľa výskumov o účinkoch citrónovej vody na ľudské telo. Veľa sa však vie o vlastnostiach dvoch zložiek tohto nápoja osobitne – vody a citrónu.

Fanúšikovia citrónovej vody tvrdia, že má množstvo blahodarných účinkov. Pokúsme sa prísť na to, aké zmeny môžu nastať, ak začnete piť citrónovú vodu každý deň.

Strata váhy

Posledné štúdie na myšiach preukázali, že polyfenolové antioxidanty nachádzajúce sa v citrónoch prispievajú k zníženiu hmotnosti. Napriek tomu, že hlodavce dostávali špeciálnu stravu s vysokým obsahom tukov, tieto chemikálie im pomáhali pri chudnutí.

Ľudia, ktorí pravidelne pijú citrónovú vodu, uvádzajú, že nemajú problém s chudnutím (ak chcú schudnúť, ľahko schudnú). Zatiaľ nie je úplne známe, či je kombinácia citrónu a vody hlavnou hnacou silou. Je ale možné, že pitie väčšieho množstva vody pomáha dietujúcim cítiť sa sýty a vyhnúť sa prejedaniu.

Vodná bilancia

Pitie dostatočného množstva vody je dôležité pre udržanie zdravia. Vďaka tomu je zabezpečená relatívna stálosť vnútorného prostredia tela, termoregulácia a odvod toxických metabolických produktov. Priemerný dospelý človek potrebuje vypiť 2,7 až 3,7 litra vody denne. Určité množstvo tekutín získavame z potravy, ale väčšina z nich musí vstúpiť do tela vo forme vody. Avšak nie každý človek dokáže vypiť toľko vody v čistej podobe.

Predpokladá sa, že pridanie kvapiek citrónu do vody zvýrazní chuť a povzbudí vás k väčšiemu pitiu.

Vitamín C

Vitamín C je antioxidant, ktorý je nevyhnutný pre zdravie. Je možné ho získať iba z potravy, pretože naše telo si ho nedokáže samé vyrobiť. Dostatok vitamínu C môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb, mŕtvice a hypertenzie. Podľa niektorých výskumov nám pomáha rýchlejšie sa zotaviť z prechladnutia a má tiež pozitívny vplyv na stav našej pokožky.

Citrón je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, pretože jeden kus tohto ovocia obsahuje asi 90% požadovanej dennej hodnoty tejto užitočnej látky.

Mladistvo vyzerajúca pokožka

Nie je žiadnym tajomstvom, že náš vzhľad závisí aj od obsahu vlhkosti v pokožke. Preto je potrebné na dosiahnutie krásy piť veľa vody. Hydratovaná pokožka zostáva nielen pevnejšia a hladšia, ale sa aj dobre detoxikuje.

Vitamín C v citrónoch stimuluje produkciu kolagénu a elastínu. Citrónovú vodu teda možno nepochybne považovať za jeden z najúčinnejších prostriedkov na zachovanie mladosti.

Urýchlenie metabolizmu

Niektorí milovníci citrónovej vody ju radšej pijú ráno nalačno, pretože sa domnievajú, že pomáha naštartovať tráviaci systém. Pohár teplej tekutiny po prebudení zo spánku skutočne podporí váš metabolizmus.

Svieži dych

Určite ste si všimli, že citrónová šťava sa používa v mnohých druhoch čistiacich prostriedkov. A je to pochopiteľné – koniec koncov, je to ona, ktorá je taká účinná pri neutralizácii nepríjemného zápachu. Preto, ak sa urgentne potrebujete zbaviť zápachu z úst (napríklad po potravinách ako cibuľa, cesnak, niva alebo ryby), vypite citrónovú vodu.

Vylepšená nálada

Výskum preukázal, že vôňa citrónu znižuje množstvo stresových hormónov, ktoré môžu zhoršovať náladu. Z tohto dôvodu sa citrónový olej bežne používa v aromaterapeutických výrobkoch. Takže okrem vitamínov a draslíka v citróne, ktoré poskytujú výhody pre zdravie človeka, toto citrusové ovocie zlepšuje našu duševnú pohodu. Nezáleží na tom, či vdychujete jeho vôňu alebo pijete jeho šťavu.

Pokiaľ ide o draslík, hrá obrovskú úlohu pri regulácii krvného tlaku (ako vieme, vysoký krvný tlak je často spájaný so stresovými podmienkami, takže nedostatok draslíka môže určite ovplyvniť našu náladu). Ukazuje sa, že citrónová voda je tiež upokojujúcim nápojom.

You may also like