Home Krása a zdravie Aké problémy vám môže priniesť Helikobakter pylori?

Aké problémy vám môže priniesť Helikobakter pylori?

by slovakmag
Aké problémy vám môže priniesť Helikobakter pylori?

Nepodceňujte tráviace ťažkosti

Helicobacter pylori je baktéria, ktorou je možné nakaziť sa pri konzumácii kontaminovaného jedla či vody. Prenášať sa však môže aj z človeka na človeka v slinách či stolici. Následne sa usádza na sliznici žalúdka alebo dvanástnika, kde sa rozmnožuje a spôsobuje zdravotné ťažkosti. Pravdou je, že helikobakter príznaky skrýva za bežné tráviace problémy a mnoho pacientov o nákaze dlho netuší.

Spozornieť by ste však mali, ak sa tieto ťažkosti opakujú pravidelne. V takom prípade je dobré obrátiť sa na lekára.

Aké sú teda príznaky helikobaktera? Medzi časté prejavy nákazy touto baktériou patrí nadúvanie a plynatosť, pocit ťažoby či pálenie záhy. Bežné sú i žalúdočné kŕče a bolesti. Pacient infikovaný helikobakterom môže tiež pociťovať nechutenstvo spojené so stratou hmotnosti. Ničím neobvyklým nie je ani hnačka či kožné problémy. Medzi prejavy helikobaktera totiž patria aj svrbenie a začervenanie pokožky, afty, akné alebo vypadávanie vlasov.

Žiadne z vyššie vymenovaných príznakov by ste nemali brať na ľahkú váhu a čo najskôr navštíviť odborníka.

Nepríjemné následky

Ako sme už spomenuli, helikobakter sa usádza na sliznici žalúdka alebo dvanástnika, ktoré poškodzuje. Zanedbanie liečby môže v niektorých prípadoch viesť k závažným ochoreniam, akými sú zápal žalúdka, žalúdočné vredy alebo rakovina.

Liečba helikobaktera prebieha predovšetkým pomocou antibiotík. Podporiť ju však môžete aj prostredníctvom správnej životosprávy a výživových doplnkov, ktoré podporujú črevnú mikroflóru. Zdravie tráviaceho traktu je totiž v boji s baktériou helicobacter kľúčové. Jedným z produktov bohatých na probiotiká a ďalšie prospešné látky je aj masticha active  s prírodným zložením.

 

Foto: Kmpzzz on Shutterstock

You may also like