Home Dobré rady Poučné príbehy zo života mravcov

Poučné príbehy zo života mravcov

by slovakmag
Poučné príbehy zo života mravcov

Pre víťazstvo nad nepriateľom je nutné  nepriateľa spoznať, odhaliť jeho zbrane, metódy obrany a spôsob jeho života. Tieto pravidlá platia aj v prípade boja s najrozšírenejším hmyzom na svete – s mravcami. Mravce majú veľmi dobre zorganizovaný život v mravenisku, sú veľmi húževnatým a odolným hmyzom. Príbehy zo života mravcov sú poučné a zábavné.

Prísna hierarchia v mravenisku

V mravenisku žijú tri druhy mravcov – kráľovná, trúdy a robotnice. Uvedené zloženie mravenísk majú všetky mravce, dokonca aj v našich končinách rozšírený mravec faraón. Práve mravce faraóny sú špecifické v tom, že si stavajú mraveniská predovšetkým v domoch a bytoch. Nemajú radi zimu, a preto hľadajú teplé miesto. Ostatné druhy mravcov budujú svoje domovy  pod zemou a v drevinách. Funkcie v mravenisku sú prísne rozdelené. Kráľovná kladie vajíčka, trúdy ju oplodňujú (po oplodnení zomrú) a robotnice sa starajú o kompletne celý chod mraveniska. Ich úlohou je zaistiť potravu, stavať mravenisko a bojovať proti nepriateľom. Kŕmenie kolónie nie je až tak zložité, keďže mravce dokážu uniesť až 50-násobok svojej váhy. Mravce sa v priemere dožívajú 15 rokov, kráľovná môže žiť i dlhšie.

Zaujímavé fakty o mravcoch

Okrem toho, že mravce dokážu uniesť veľkú váhu, ich život je zaujímavý i z iných hľadísk. V prírode mravce slúžia ako čističe. Ich jedálniček závisí od daného druhu mravca. Najčastejšie sa kŕmia uhynutými zvieratami, ale tiež iným hmyzom, drevom, ovocím a výkalmi vošiek. Práve kvôli voškám sú postrachom záhradkárov. Mravce sa o vošky starajú, aby mali dostatok medovice, ktorú im vošky vyrábajú. V záhradke sa vošky premnožia a úroda je ohrozená. Do našich domácností mravce priťahuje hlavne teplo. Majú tiež veľmi dobrý čuch, takže zacítia voľne položené jedlo na veľkú vzdialenosť. Potraviny vďaka pachovej stope postupne nájde celá kolónia. V jednej kolónii mravcov môže žiť až 800 tisíc mravcov.

Ako sa mravcov zbaviť

Mravce v prírode majú svoj význam, ale v domácnostiach ich nevidíme radi. Nehrajte sa na ochranárov hmyzu, pretože mravce neznamenajú len estetický problém. Tento hmyz môže prenášať baktérie i vírusy a znehodnotiť  potraviny, po ktorých prelezie. Na všetky druhy mravcov skvele účinkujú nástrahy. Nástraha na mravce nezlikviduje len jedného mravca, ale tiež celú kolóniu. Likvidácia bude síce trvať niekoľko dní, ale pôsobenie nástrahy je zaručené. Na okamžité hubenie mravcov sa využívajú hlavne spreje a prášky. Mnohí ľudia skúšajú proti mravcom rôzne babské rady, ktoré sú postavené na princípe vôní. Niektoré z týchto rád neúčinkujú vôbec a iné účinkujú len nejaký čas. Odporúčame vám, aby ste sa spoľahli na chémiu a babské rady využívali len ako doplnok boja proti mravcom.

 

You may also like