Home Jeseň a cyklistika k sebe patria. Viete, ako vybrať horský bicykel?

Jeseň a cyklistika k sebe patria. Viete, ako vybrať horský bicykel?

by slovakmag
Jeseň a cyklistika k sebe patria. Viete, ako vybrať horský bicykel?

Kedy vyraziť na bicykloch do lesa? No predsa na jeseň. Neexistuje lepší umelec ako jesenná príroda. Počas jazdy na bicykli cez les si zašportujete a zároveň si užijete čaro sfarbených listov stromov a voňajúci vzduch. Na bicyklovanie v lese musíte zohnať dobrý horský bicykel. Viete, ako ho vybrať?

Prečo potrebujete v lese horský bicykel

Horský bicykel využijete nielen v lese, ale tiež na poľných cestách a mimo spevnených asfaltových ciest. Jazdiť po asfalte veľmi neodporúčame, pretože kolesá horského bicykla majú vysoký valivý odpor a celkovo je bicykel ťažší. Síce jazdiť dokážete, ale budete sa veľmi namáhať. Na asfalt kúpte radšej cestný alebo krosový bicykel z e-shopu inSPORTline.

V horách jednoznačne potrebujete horský bicykel z dvoch dôvodov – ide o odpruženie a konštrukciu rámu. Bicykle určené na jazdu do hôr môžu mať odpružené len predné koleso alebo obidve. Je jasné, že obe odpružené kolesá budú lepšie reagovať na nerovnosti terénu a umožnia vám skákať cez skaly. Kolesá sú okrem odpruženia vybavené aj širšími gumami, ktoré si poradia s jazdou po kameňoch alebo vetvách. Konštrukcia rámu kolesa je menšia, ale jej stred vyššie položený. Takáto konštrukcia umožňuje svižnejšiu jazdu.

Veľkosť a odpruženie sú kľúčové

Všetky modely bicyklov vždy vyberajte podľa veľkosti rámu. Veľkosť rámu sa udáva v palcoch a v tabuľkách predajcov nájdete porovnanie s výškou jazdca. Pri horských bicykloch je však lepšie kúpiť rám o niečo menší. Dá sa povedať, že ideálnou veľkosťou je 26 palcov. Pri tomto rozmere je kompatibilita rámu a širokých kolies ideálna, čo znamená, že sa na bicykli v horách lepšie jazdí.

Keď potrebujete ušetriť alebo neplánujete jazdiť pravidelne, bude vás stačiť lacnejší variant horského bicykla tzv. hardtail. Ide o bicykel, ktorý má odpruženú len prednú vidlicu. U tohto modelu bicykla oceníte nielen nižšiu cenu, ale tiež hmotnosť. O niečo ťažšie i drahšie sú celoodpružené bicykle tzv. fulltail. Odpruženie oboch kolies vám pomôže prekonať akýkoľvek horský terén, výmole či jamy. Na tomto bicykli sa lepšie jazdí a dobre sa ovláda.

A čo elektrická verzia?

Zabudnúť nesmieme na špeciálnu kategóriu horských bicyklov, ktoré majú motor. Elektrický pohon má v horách svoj význam. Vďaka motoru môžete prejsť dlhšiu vzdialenosť za kratšiu dobu a zvládnete aj celodenný cyklistický výlet. To všetko bez toho, aby ste stratili kontakt s bicyklom alebo nedokázali budovať kondíciu.