Home Kúpiť auto s manuálnou alebo automatickou prevodovkou?

Kúpiť auto s manuálnou alebo automatickou prevodovkou?

by slovakmag
Kúpiť auto s manuálnou alebo automatickou prevodovkou?

Po skončení autoškoly nastáva čas, aby ste kúpili svoje prvé vozidlo. Vyberajte obozretne, pretože prvé auto je ako prvá láska. Nikdy na neho nezabudnete. Preto sa snažte, aby bolo vaše prvé vozidlo také, aké ste si vysnívali. Nielen čo sa farby, značky či výbavy týka, ale tiež v technických parametroch. V istom momente sa budete rozhodovať medzi automatom a vozidlom s manuálom. Ktoré auto je lepšie?

Je lepšia automatická prevodovka?

Jednoznačná odpoveď na to či je automatická prevodovka lepšia neexistuje. Obe autá, či už s manuálom, alebo automatom, majú svoje plusy a mínusy podobne ako najlacnejšie pneumatiky. Motoristi, ktorí roky jazdia s manuálom si nevedia predstaviť, že by stratili kontrolu nad autom. Muži sa pri preraďovaní cítia viac spojení s vozidlom a s rukou na prevodovke sú pánmi situácie. Pre ženy je manuálna prevodovka komplikovaná, odvádza ich pozornosť a preraďovanie ich unavuje. Novopečení motoristi si automat obľúbia tak rýchlo ako aj dámy.

Keď je cena rozhodujúca, kúpte manuál

Mnohí motoristi by automat kúpili, ale odrádza ich cena. Veď aj prémiové letné a zimné pneumatiky nás priťahujú a rozhodneme sa pre lacnejší variant. Alebo pri kúpe diskov, dáme prednosť jednoduchému dizajnu a hliníkové disky v zlatom prevedení necháme na pulte predajne. Nielen samotné vozidlo s automatickou prevodovkou je drahšie. Drahší je aj servis. Automatické prevodovky sú náchylné na poruchy a musíte ich pravidelne servisovať. V týchto prípadoch budete na nové strešné boxy Northline šetriť veľmi dlho.

Ružové to však nemusí byť ani s manuálnou prevodovkou. Niektorí šoféri nemajú cit pre preraďovanie a robia pri ňom chyby. Tieto chyby robia taktiež šoféri začiatočníci, kedy pri preraďovaní znateľne počuť škrípanie. Pri šoférovaní s manuálnou prevodovkou sa rýchlejšie opotrebuje spojka, na ktorú máme tendenciu šliapať i keď netreba.

Automatická prevodovka nielen pre začiatočníkov

Automatická prevodovka dáva začiatočníkom šancu na to, aby si na šoférovanie rýchlejšie zvykli. Môžu sa viac sústrediť na premávku, vnímať dopravné značky a pozorovať chovanie ostatných účastníkov cestnej premávky. Automat je skvelý aj meste, kedy sa neustále brzdí a opäť štartuje. Nové vozidlá majú dokonca rôzne možnosti nastavenia režimov jazdy, čím sa znižuje spotreba a šoférovanie je viac zábavné. Nielen v meste sa automatická prevodovka zíde. Počas dlhých ciest na dovolenku prakticky len sedíte vo vozidle a pridávate plyn či brzdíte. Nemusíte sa sústrediť na zvuk motora a sledovanie rýchlosti.