Home Dobré rady Nevítaní návštevníci v dome a záhrade. Ako odpudiť škodcov?

Nevítaní návštevníci v dome a záhrade. Ako odpudiť škodcov?

by slovakmag
Nevítaní návštevníci v dome a záhrade. Ako odpudiť škodcov?

Do záhrad domov na vidieku alebo v blízkosti lesov často zavítajú škodce. Poškodia váš majetok a narobia neporiadok. Voči všetkým škodcom je možné bojovať preventívnou cestou. Odstraňovanie škôd býva vždy nákladnejšie ako prevencia. Ako odpudiť zo záhrady a z domu kuny, divú zver, krtkov a hlodavcov?

1. Kuny

Kuny radi navštevujú záhrady, ale najviac sa im páči pod vašou strechou. Kuny majú radi pokoj a teplé miesto, kde môžu cez deň oddychovať a v noci hodovať na ulovenej koristi. Ak neoddychujú, tak ničia kabeláž, steny a izolácie domov. Kuny môžete buď odchytiť pomocou pasce, alebo ich odpudiť. Pasce nainštalujte do odkvapových rúr, cez ktoré sa kuny do domu šplhajú. Odpudiť kuny dokáže ultrazvukový plašič Deramax.

2. Divá zver

Pozerať sa v prírode na divú zver ako sú jelene, srny alebo líšky je zaujímavé a upokojujúce divadlo. Vidieť tieto zvieratá v okolí domu už tak upokojujúce nie je. Srny obhryzú kôru stromov a okrasných kríkov. Ich rast bude zastavený alebo uschnú. Líšky lovia sliepky a inú hydinu. Proti divej zveri odporúčame umiestniť do záhrady a jej okolia ultrazvukový alebo solárny odpudzovač. Líšku je možné odchytiť aj s pomocou pasce. Dobre účinkujú pachové odpudzovače. Ideálne je kúpiť gélové pachové odpudzovače, ktoré štetcom nanesiete na plot a ku kurníkom.

3. Krtko

Kde sa krtko zjaví, tam je vraj úrodná pôda. Krtko v záhrade nie je škodcom v zmysle, že by priamo ničil rastliny. Jeho pustošenie záhrady je však viditeľné na prvý pohľad. Jedna noc stačí krtkovi, aby po celej záhrade vytvoril neestetické krtince. Pri tvorení krtincov poničí aj korienky rastlín. Čo účinkuje voči krtkovi v záhrade? Niekedy stačí, aby ste v záhrade vysadili bylinky a plodiny, ktoré mu nevoňajú. Ide o cesnak, cibuľu, nechtík alebo narcisy. Krtko do záhrady nevojde ani vtedy, keď do zeme zapichnete vodotesný vibračný a ultrazvukový prístroj. Hluk spolu s vibráciami krtka presvedčia, že u suseda je záhrada oveľa krajšia.

4. Hlodavce

Hlodavce a hraboše podobne ako krtkovia ničia korienky rastlín. Keď zbadáte, že rastliny neprospievajú, nerastú alebo schnú, je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás v záhrade usídlili hlodavce. Nehovoriac o tom, že zo záhrady to majú len na skok do vášho domu. V dome oblezú a znehodnotia potraviny, rozhryzú káble, znefunkční sa meteostanica a iné elektronické zariadenia. Proti hlodavcom existuje celý rad pascí, ide o klasické domčeky alebo lepové nástrahy. V dome s deťmi neodporúčame používať otravu položenú voľne. Kúpte deratizačnú staničku a otravu vložte do nej. Opäť je lepšou cestou prevencia. Aj proti hlodavcom je možné kúpiť ultrazvukové plašiče.

 

 

You may also like