Home Dobré rady Prečo by ste mali nosiť funkčné termoprádlo pri outdorových aktivitách

Prečo by ste mali nosiť funkčné termoprádlo pri outdorových aktivitách

by slovakmag
Prečo by ste mali nosiť funkčné termoprádlo pri outdorových aktivitách

Viete, čo dokáže športovca odpísať na niekoľko týždňov? No predsa choroba. A viete, prečo najčastejšie športovci ochorejú? Pretože sa nesprávne oblečú. Predovšetkým pri športových aktivitách vo vonkajšom prostredí myslite nielen na vrchnú časť oblečenie, ale taktiež na kvalitné funkčné termoprádlo.

Funkčné termoprádlo je naozaj funkčné

Pri športových aktivitách v exteriéri sa telo prehreje a následne po znížení aktivity nastupuje ochladenie. Počas tohto procesu môže veľmi rýchlo prísť k nachladnutiu. Preto nestačí mať oblečené len legíny, tričko alebo mikinu. Vašou priam druhou kožou by pri vonkajších športových aktivitách malo byť funkčné termoprádlo. Táto prvá vrstva oblečenie tesne priľne k telu, takže vám pri športovaní nebude prekážať. Na jednej strane vás termoprádlo zahreje a na druhej odvedie vlhkosť z pokožky. Na koži nebudete cítiť žiadny pot, ktorý sa bez termoprádla na vzduchu rýchlo ochladí. Kvôli tomuto ochladeniu dochádza u športovcov k podchladeniu a zdravotným problémom. Zároveň je termoprádlo zárukou toho, že sa nestanete pre svoje okolie postrachom z dôvodu nepríjemného zápachu. Navyše je kvalitné termoprádlo vyrábané z materiálov, ktoré majú antibakteriálne účinky. Termoprádlo zo stránok e-shopu inSPORTline má ešte jednu skvelú vlastnosť – je antialergénne.

Ako vrstviť oblečenie pri outdorových aktivitách

Okrem termoprádla sa naučte správne navrstviť aj zvyšné časti športového oblečenia. Už sme spomínali, že termoprádlo musí byť vašou druhou kožou. Znamená to, že ho nikdy nekupujte väčšie či menšie. Musí presne obopínať vašu postavu, aby dokonale odvádzalo vlhkosť z pokožky. Druhou vrstvou pri športe by malo byť oblečenie, ktoré vás zahreje a zaizoluje telesnú teplotu (športové termo tričko, mikina, termo legíny). Posledná vrstva oblečenia na športovanie slúži na ochranu pred počasím. Napríklad športová bunda z nepremokavého materiálu s kapucňou vaše telo ochráni pred dažďom i vetrom. Na zvýšenie záťaže môžete svoj obľúbený šport realizovať s činkami v rukách a rovnako dobre vám poslúži záťažová vesta.

Ako sa starať o funkčné termoprádlo

Funkčné termoprádlo vyberajte podľa typu fyzickej aktivity. Na každý šport je určený iný materiál a strih. Cena by pre vás nemala byť smerodajná. Nebojte sa vyššej investície. Ak sa budete o termoprádlo správne starať, vydrží vám roky. Funkčné termoprádlo perte obrátené naruby ručne alebo v práčke pri maximálnej teplote 40 °C. Snažte sa prádlo preprať po každej fyzickej aktivite, aby sa na ňom dlho nedržal pot. Odporúčame vám na pranie používať šetrnejšie pracie prostriedky, ktoré sú určené na čistenie daného materiálu. Nikdy nepoužívajte pri praní aviváž. Aviváž totiž úplne zničí funkciu ochrannej membrány.

 

You may also like