Home Preliačiny na aute – Poškodenie, ktoré sa dá rýchlo odstrániť

Preliačiny na aute – Poškodenie, ktoré sa dá rýchlo odstrániť

by slovakmag
Preliačiny na aute – Poškodenie, ktoré sa dá rýchlo odstrániť

Vznik malých preliačin  na aute si vo väčšine prípadov ani nevšimnete. Stačí však, aby na ne zasvietilo slnko a ukážu sa v plnej kráse. Preliačiny s nepoškodeným lakom síce nie sú pre automobil hrozbou, ale žiadneho majiteľa vozidla nepotešia. Ak sú pre vás preliačiny na karosérii neprijateľné, dajte ich opraviť. Ide to rýchlo a lacno.

Ako najčastejšie vznikajú preliačiny na karosérii

Podľa štatistík sa najviac preliačin nachádza na strane spolujazdca. Dôvody sú dva. Prvým je tendencia šoféra pri parkovaní ponechať viac miesta na strane jazdca. Druhým dôvodom sú posypové materiály, ktoré sa nachádzajú na krajnici. Pri vyššej rýchlosti pôsobia na karosériu ako strely.

Samozrejme, že preliačiny sa zjavia aj na iných miestach. Na streche stojí za ich vznikom krupobitie. Aj menšie krúpy dokážu napáchať veľké škody. Nehovoriac o veľkých búrkach s krúpami, ktoré sú počas leta na Slovensku na dennom poriadku. Preliačinu môže vytvoriť aj vetva stromu alebo časti omietky či strechy po silnom vetre. Poslednou príčinou býva vandalizmus na aute. V tomto prípade sú preliačiny veľkých rozmerov a nachádzajú sa hlavne na dverách. Všetky typy preliačin sa dajú za istých okolností opraviť do pôvodného stavu.

Preliačiny bez poškodenia laku opravené expresne rýchlo

Motoristi, ktorí už mali tú česť s opravou preliačin vedia, že jediná spoľahlivá a rýchla je metóda PDR. Opravy preliačin touto metódou sú lacné a ich efekt neuveriteľný. Po oprave nikto, ani odborníci, nerozoznajú, kde sa poškodenia nachádzalo. Vaše vozidlo nestratí na estetickej a ani hmotnej hodnote. Rozsah škody a cenu opravy vie síce určiť len odborník, ale oprava je iste lacnejšia ako pri gitovaní a lakovaní. Navyše sa počas opravy nepoužívajú chemické látky, takže ide o ekologickú opravu.

Niektoré servisy dokážu preliačiny za pomoci PDR metódy opraviť na počkanie. Maximálna doba opravy býva 3 dni. Dobrá správa je, že opravy PDR preplácajú poisťovne. Samozrejme, že musíte byť poistení proti živelným pohromám alebo vandalizmu. Servisy dokonca preplatenie vybavia za vás vrátane všetkých formalít.

Nie všetky preliačiny je možné opraviť metódou PDR

PDR opravy preliačin nie je možné realizovať u každého poškodenia. V prípade poškodeného laku dokáže servisný pracovník len pripraviť karosériu na lakovanie rozleštením povrchu. Oprava nie je možná ani u preliačin s ostrým ohraničením. Jedine odborník dokáže zhodnotiť rozsah poškodenia a možnosti opravy. Preto ak sa aj vám stala nehoda alebo ste po búrke našli na karosérii jamky, dajte si bezplatne obhliadnuť auto.