Home Dobré rady 3 tipy na bicyklovanie s deťmi

3 tipy na bicyklovanie s deťmi

by slovakmag
3 tipy na bicyklovanie s deťmi

Mnohé páry sa po narodení detí vzdajú takmer všetkých športových aktivít. Na jednej strane stojí starostlivosť o deti, ktorá znamená neustály časový deficit. Na druhej strane stoja vaše potreby. Ak sa nebudete venovať činnostiam, ktoré máte radi, vyradíte zo života šport a vaše dni budú plné povinností, tak si koledujete o zdravotné problémy. Existuje veľa druhov športu, ktoré sa dajú robiť spolu s deťmi. Na ich čele stojí bicyklovanie. Ako skĺbiť bicyklovanie so starostlivosťou o deti vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

1. Cyklovozíky aj pre bábätká

Dospeláci si môžu vybrať z viacerých typov bicyklov podľa toho, v akom teréne sa najradšej bicyklujú. Nikdy však nezanedbávajte servis bicyklov Bratislava a nezabudnite si k bicyklu dokúpiť príslušenstvo – doplnky na bicykle. Jedným z doplnkov je cyklovozík. Neviete, čo je cyklovozík? Ide o prídavné zariadenie k bicyklu, v ktorom je možné prevážať deti prakticky od narodenia do približne 6 rokov. Cyklovozík na prvý pohľad pripomína priestranný kočík. V skutočnosti ide o kočík, ktorý sa môže zmeniť na vozík pre deti počas doby bicyklovania, behania alebo lyžovania. Do cyklovozíka sa dá dokúpiť vložka pre bábätká. Vložka drží telíčko dieťaťa v stabilnej a ergonomickej polohe. Bezpečnosť a ochrana drobca vo vozíku sú poistené viacerými prvkami – odpružením, brzdami, pásmi, systémom proti prevráteniu, sieťkami proti hmyzu a pláštenkou do daždivého počasia.

2. Odrážadlá pre deti od dvoch rokov

Deti od približne dvoch rokov môžete zapojiť do spoločných aktivít pomocou odrážadla. Veľmi kvalitné a skladné je odrážadlo pre deti Strider. Odrážadlá sú vlastne bicyklom bez pedálov. Dieťa sa na odrážadle cíti ako dospelák, užíva si pocit slobody a radosť z pohybu. Vďaka odrážadlu bude dieťa lepšie pripravené na prvé jazdy na bicykli. Dokáže udržať stabilitu, zlepšia sa mu motorické schopnosti. Odrážadlo je krokom k tomu, aby sa deti naučili odhadnúť vzdialenosť, určiť smer a obľúbili si šport už od útleho veku.

3. Väčšie deti si užijú jazdu v sedačke

Okrem cyklovozíkov existujú sedačky, ktoré sa dajú pripevniť na nosič zadného kolesa alebo v prednej časti bicykla za riadidlá. Predné sedačky majú maximálnu nosnosť 15 kg a na zadnom nosiči je možné voziť deti až do váhy 22 kg. Väčšina rodičov však uprednostňuje predné sedačky, pretože majú dieťa na očiach. Zadné sedačky sú viac pohodlné pre jazdca i dieťa. Počas výberu sedačky sa zamerajte na jej prevedenie. Dôležité je, aby bolo sedenie ergonomické a stúpačky na nohy dostatočne dlhé. Nechcete predsa, aby sa vaše dieťa nechtiac zranilo tak, že dá nožičku do kolesa. Zamerajte sa tiež na mäkké polstrovanie a viacbodobé bezpečnostné pásy. Napriek tomu, že sú sedačky zabezpečené odporúčame vám pre dieťa kúpiť ochrannú prilbu.

 

You may also like