Home Dobré rady Prečo sú žľaby také dôležité?

Prečo sú žľaby také dôležité?

by slovakmag
Prečo sú žľaby také dôležité?

Pri výbere a realizácii pokladania strešnej krytiny je nutné myslieť na strešné príslušenstvo vrátane klampiarskych doplnkov. Žľaby na streche sú nesmierne dôležité. Bez odkvapov by strecha nebola chránená pred dažďom, začala by zatekať. Žľaby chránia nielen strechu, ale tiež fasádu a prakticky celý pozemok okolo domu. Preto výber klampiarskeho príslušenstva nepodceňujte a vyberte si správne nielen z hľadiska estetiky, ale tiež funkčnosti.

Aké funkcie majú strešné žľaby

Bez odkvapov by sa voda či sneh držali na streche. Takýto stav je nežiaduci pre strešné krytiny, kompletnú stavbu i okolie domu. Vďaka odkvapovému systému je chránená strecha, ktorej životnosť sa predĺži. Nebude dochádzať k rýchlej degradácii materiálu a tiež k poruchám. Odkvapové žľaby odvádzajú dažďovú vodu mimo strechy a pozemku. Žľaby sú zárukou, že sa voda a nečistoty nedostanú pod krytinu, čo by malo pre strechu fatálne dôsledky. Ku klampiarskemu príslušenstvu patria nielen žľaby, ale tiež snehové zábrany a záveterné lišty.

Aký odkvap si vybrať

Pri výbere odkvapového systému prihliadajte na estetickú funkciu. Odkvapy by mali byť rovnakej farby ako zvyšok strechy. V súčasnosti klasické guľaté odkvapy nahrádzajú tie, ktoré majú hranatý tvar a pôsobia veľmi moderne. Dôležité je tiež to, z akého materiálu sú odkvapy vyrobené. Informujte sa o výrobcovi systému. Medzi najkvalitnejšie patria odkvapové systémy KROP.

Druhy žľabov

Podľa materiálu

Hliníkové žľaby patria medzi najdrahšie, ale ich cena je daná mnohými jedinečnými vlastnosťami. Hliníkové žľaby sú veľmi odolné a zároveň nepôsobia masívne. U hliníka si môžete byť istí, že nepodľahne korózií a nepoškodí sa ani pri silnom vetre.

PVC žľaby patria medzi lacnejšie varianty žľabov. Na jednej strane ich obľuba spočíva v bezúdržbovosti vďaka tomu, že sa na plast neusadzuje špina. Na druhej strane sa  PVC žľaby môžu vplyvom slnečného žiarenia alebo nízkych teplôt deformovať. V oblasti dizajnu si iste vyberiete, pretože PVC žľaby je možné vyrobiť v rôznej farbe.

Oceľové žľaby sú vysoko odolné voči pôsobeniu veľkej váhy snehu a vydržia aj prílivové dažde. Sú mechanické pevné, nevadia im nízke a ani vysoké teploty. Prakticky im nehrozí akékoľvek poškodenie a hrdia sa dlhou životnosťou. Rôzne typy žľabov a ponuku komponentom odkvapovému systému nájdete na internetových stránkach firmy Blachotrapez.

Podľa umiestnenia

Nielen materiál žľabov má z hľadiska funkčnosti veľký význam. Dôležité je tiež to, kam žľaby umiestnite. Najbezpečnejšia je inštalácia žľabov pod strechu. V prípade pretečenia žľabu nenastane zavodnenie strechy. Okrem inštalácie pod strechu sa môžete stretnúť so žľabmi nástrešnými a medzistrešnými.

 

 

You may also like