Home Dobré rady Aby bola práca vo výškach bezpečná

Aby bola práca vo výškach bezpečná

by slovakmag
Aby bola práca vo výškach bezpečná

Práca vo výškach je veľmi riziková a náročná. Preto si vyžaduje špeciálne pracovné oblečenie. Každý pracovník vo výškach býva istený bezpečnostným postrojom. Dôležitá je tiež ochrana hlavy v podobe bezpečnostnej prilby. Pracovné oblečenie pre výkon práce vo výške je dôležité prispôsobiť ročnému obdobiu a poveternostným podmienkam.

Bezpečnostný postroj

Výškové práce si vyžadujú predovšetkým ochranu proti pádu. Okrem toho by mala byť chránená hlava pracovníka voči padajúcim predmetom alebo úderu. Na ochranu proti pádu slúžia bezpečnostné postroje. Každý bezpečnostný postroj musí spĺňať zákonom dané normy. Informujte sa u predajcu, ktorý typ postroja je vhodný pre výkon danej výškovej práce. Niektoré aktívne zabránia pádu a iné chránia zamestnanca v prípade, že k pádu príde. Bezpečnostné postroje sa preto delia na tri základné sady. Na postroje chrániace telo pri páde, na postroje zabraňujúce pádu a na bezpečnostné postroje tlmiace nárazy. Z uvedeného jasne vyplýva, že pri výbere postroja sa musíte riadiť charakterom vykonávanej práce. Existujú síce aj univerzálne postroje, ktoré však nie sú bezpečné a ani pohodlné pre isté druhy profesií. Napríklad polohovacie postroje sú ergonomicky prispôsobené tak, aby držali telo pohodlne v pracovnej polohe. Nezabudnite ani na to, že bezpečnostné postroje je potrebné udržiavať a pred prácou ich vždy skontrolovať. Každý zamestnanec by mal byť pred výkonom práce vo výške riadne zaškolený vrátane ukážky upevnenia a údržby bezpečnostného postroja.

Bezpečnostná prilba

Pri práci vo výške je nutné chrániť hlavu pracovníka. Bezpečnostná prilba je preto neoddeliteľnou súčasťou pracovného odevu. Nejde však o klasickú bezpečnostnú prilbu určenú napríklad na prácu v logistickom centre. Prilba pre prácu vo výške musí byť spevnená nielen z vrchnej strany, ale tiež po bokoch. Pri poryvoch vetre totiž môže prísť k úderom do hlavy zo všetkých strán. Pre maximálne bezpečie slúžia bezpečnostné prilby, ktoré chránia tiež tvár zamestnanca pomocou celotvárového štítu alebo sluch pomocou špeciálnych chráničov. Prilba musí byť samozrejme pohodlná a dokonale rysovať tvar hlavy. Väčšina prílb sa dá veľkostne nastaviť vďaka upínaciemu mechanizmu. Aby sa prilba dala využívať počas celého roka, musí disponovať kvalitným odvetrávaním alebo odnímateľnou výstelkou.

 

 

 

 

You may also like