Home Dobré rady Aké turistické topánky vás v horách nesklamú?

Aké turistické topánky vás v horách nesklamú?

by slovakmag
Aké turistické topánky vás v horách nesklamú?

Každý skúsení treker vie, že v horách by sa bez turistickej obuvi nezaobišiel. Menej skúsení turisti už po pár kilometroch v teniskách pochopia, akú chybu spravili, keď šetrili na topánkach. Nevzdávajte túto nádhernú aktivitu len z dôvodu, že ste sa zle obuli. Zabehnite do obchodu a kúpte si poriadne topánky, ktoré vás v horách nesklamú.

V nesprávnej obuvi vám hrozia nielen pľuzgiere

Obuli ste si pohodlné topánky, ktoré na prechádzky nosíte bežne a v horách vás otlačili? Možno si lámete hlavu, prečo je tomu tak. Uvedomte si, že horský terén sa od toho v meste alebo v okolí mesta veľmi líši. Už malé stúpanie spôsobí tlak na členky alebo na pätu. Po pár kilometroch odierania sa vám vytvoria pľuzgiere alebo si večer nebudete cítiť chodidlá. V nevhodnej obuvi vám však hrozia oveľa väčšie problémy. Samotní horskí záchranári by vám vedeli rozprávať dlhé príbehy o tom, ako nevhodná turistická obuv spôsobila ťažké zranenia. Stačí jediné pošmyknutie a vaša vychádzka v lese sa môže skončiť v nemocnici. Preto sa pred túrou obujte tak, aby vás turistické topánky podržali v každej situácii.

Výška turistickej obuvi je dôležitá

Prezreli ste si ponuku e-shopov s turistickou obuvou a kladiete si otázku, prečo, sú niektoré vyššie a iné nižšie? Strih topánky do hôr sa odvíja od toho, v akom teréne sa budete pohybovať najčastejšie. Pre bežné prechádzky po lesných cestičkách a známych turistických trasách bez veľkého prevýšenia vám stačí nízka pánska a dámska turistická obuv. Takéto topánky majú pružnejšiu podošvu a nemusia byť vyrobené z niekoľkých vrstiev. Vyššie topánky do hôr sú určené na výstupy a do náročnejšieho terénu. Ich podošva je tuhšia, aby dodala chodidlu oporu pri stúpaní. Členky sú vďaka vyššiemu strihu a pevnejšiemu materiálu lepšie chránené pred vyvrtnutím.

Ako skúšať topánky, aby perfektne sedeli

Turistickú obuv si skúšajte radšej v podvečer, kedy sú chodidlá najviac opuchnuté. Vždy skúšajte ľavú i pravú topánku. Do obuvi si oblečte ponožky, ktoré budete na túru nosiť. Vyskúšajte sa v topánkach poprechádzať, poohýbajte nohu a simulujte výstup, napríklad na schodoch. Nemusíte sa báť kupovať topánky online. Väčšina predajcov ponúka možnosť výmeny obuvi, ak vám na nohu nesadne.

 

You may also like