Home Cestovanie Jesenné nástrahy, ktoré trápia nielen motoristov

Jesenné nástrahy, ktoré trápia nielen motoristov

by slovakmag
Jesenné nástrahy, ktoré trápia nielen motoristov

Jeseň so sebou prináša mnohé nástrahy, ktoré dokážu poriadne potrápiť chodcov i motoristov. Je zrejmé, že upršané počasie s rannými mrazmi je veľmi nevyspytateľné a vyžaduje si zvýšenú pozornosť.

Pozor, šmýka sa!

V súvislosti so šmykľavou vozovkou si veľa šoférov predstaví hlavne poľadovicu. Poriadne sa šmýkať na vozovke môžete aj bez ľadu. Rovnako nebezpečné je popadané lístie, ktoré samo o sebe je značne šmykľavé. Ak sa pod lístím skrýva vlhkosť alebo už spomínaný ľad, tak opatrná jazda je viac ako samozrejmá. Pred pošmyknutím na lístí vás veru nezachránia ani zimné pneumatiky napriek tomu, že nejde o najlacnejšie pneumatiky. Nespoliehajte sa na to, že pôjdete úsekom, ktorý dobre poznáte. Listy a námraza sú tak zradné, že aj stokrát prejdená zákruta vás môže prekvapiť. Zabudnúť nesmieme ani na jesenné práce na poliach. Obrovské kolesá traktorov a inej poľnohospodárskej techniky znamenajú množstvo bahna, po ktorom sa budete kĺzať niekoľko metrov.

Nízka viditeľnosť

Jesenné obdobie je známe tiež tým, že sa často objaví hmla. Hmla znepríjemňuje vodičom niekedy aj celý deň. Alebo sa naopak dokáže zjaviť z minúty na minútu. V tomto okamihu myslite na to, aby ste boli videní. Znamená to zapnúť svetlá vrátane hmloviek. Samozrejme, že musíte tiež vidieť. Kedy ste si naposledy skontrolovali stierače a kvapalinu do odstrekovačov? Ak si nepamätáte, tak je načase vymeniť stierače a tiež kvapalinu za nemrznúcu. Na jeseň je na cestách vidieť ešte jeden jav, ktorého sa každý vodič obáva. Je ním divoká zver. Srnka skákajúca z hmly môže znamenať devastáciu automobilu a možno aj fatálnejšie následky. Preto jazdite veľmi opatrne, majte oči na stopkách a s plynom narábajte rozumne.

Základ jesennej údržby

Čím začínate jesennú údržbu vozidla? No predsa výmenou pneumatík. Letné dajte do pivnice a prezujte ich za zimné. Ešte pred výmenou si overte stav vašich starých zimných pneumatík. Mali by mať dezén hlboký minimálne 3 mm, ale čím hlbší, tým lepší. Každý test zimných pneu preukázal, že jeden milimeter navyše znamená 10 m k dobru pri brzdení.  Zároveň prezutie príliš neodkladajte, a to hlavne tí z vás, ktorí jazdia denne. Pokojne sa vám môže stať, že po 15. novembri nasneží a vy budete musieť ísť do práce peši. Zimné mesiace so sebou nesú pre motoristov aj iné nástrahy, ale ak jazdíte s rozumom, nemusíte sa jesene i zimy obávať.

 

 

 

You may also like