Home Dobré rady Snímače tlaku pneumatík: Nevyhnutnosť pre bezpečnú jazdu

Snímače tlaku pneumatík: Nevyhnutnosť pre bezpečnú jazdu

by slovakmag
Snímače tlaku pneumatík: Nevyhnutnosť pre bezpečnú jazdu

Snímače tlaku pneumatík (TPMS) sa stali dôležitou súčasťou moderných vozidiel. Snímače zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní optimálneho tlaku v pneumatikách, čím prispievajú k bezpečnej. Aké typy snímačov existujú a na akom princípe pracujú?

Priamy a nepriamy snímač tlaku – princíp merania tlaku

Existujú dva hlavné typy snímačov tlaku pneumatík – priamy a nepriamy. Priamy snímač tlaku pneumatík sa inštaluje do vnútra ventilu pneumatiky. Namerané údaje senzory odosielajú do riadiacej jednotky vozidla, ktorá informuje vodiča o tlaku v každej pneumatike.

Nepriame snímače tlaku pneumatík nesnímajú priamo tlak v pneumatike, ale využívajú rotačné senzory ABS na sledovanie rýchlosti otáčania každého kolesa. Ak dôjde k poklesu tlaku v pneumatike, zmení sa aj rýchlosť otáčania príslušného kolesa, čo systém rozpozná a upozorní vodiča.

Prečo inštalovať do vozidla snímač tlaku pneumatík

Správne nahustené pneumatiky zlepšujú trakciu a ovládanie vozidla, čím znižujú riziko aquaplaningu a predlžujú brzdnú dráhu. Podhustené pneumatiky zvyšujú spotrebu paliva, zatiaľ čo prehustené pneumatiky sa rýchlejšie opotrebúvajú. Snímače TPMS vám pomôžu udržiavať optimálny tlak a šetriť tak peniaze na palivo, za ktoré môžete kúpiť lacné pneumatiky.

Správne nahustené pneumatiky sa opotrebúvajú rovnomerne a vydržia dlhšie. Avšak okrem hustenia si všímajte aj označenie pneumatík, aby ste vybrali také, ktoré sú odolné, majú nízky valivý odpor a dobré reakcie na mokrej vozovke. Okrem všetkých menovaných dôvodov sú snímače výbornou pomôckou aj kvôli tomu, že podhustené pneumatiky sa môžu deformovať a spôsobovať vibrácie, čím znižujú komfort jazdy.

Ako si vybrať správny typ snímača tlaku pneumatík

Pri výbere snímačov tlaku pneumatík je dôležité zvážiť nasledovné faktory:

  • Typ vášho vozidla: Nie všetky typy snímačov TPMS sú kompatibilné so všetkými typmi vozidiel. Pred kúpou si skontrolujte návod na obsluhu vášho vozidla.
  • Veľkosť pneumatík: Snímače TPMS musia pasovať na veľkosť vašich pneumatík.
  • Typ snímača: Rozhodnite sa, či chcete priame, alebo nepriame snímače TPMS. Priame snímače sú presnejšie, ale aj drahšie.
  • Funkcie: Niektoré snímače TPMS ponúkajú dodatočné funkcie ako napríklad zobrazovanie teploty pneumatík alebo sledovanie úniku vzduchu.

Snímače tlaku pneumatík sú cenným nástrojom pre udržanie bezpečnej a komfortnej jazdy. Investícia do kvalitných snímačov TPMS sa vám mnohonásobne vráti v podobe nižšej spotreby paliva, predĺženej životnosti pneumatík a predovšetkým zvýšenej bezpečnosti na cestách.

Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like