Home Dobré rady Na štvorkolke noste prilbu! Viete, ako sa o ňu starať?

Na štvorkolke noste prilbu! Viete, ako sa o ňu starať?

by slovakmag
Na štvorkolke noste prilbu! Viete, ako sa o ňu starať?

Súčasťou výbavy pri jazde na štvorkolke je okrem kombinézy tiež prilba. Môže sa síce zdať, že jazda na štvorkolke je bezpečná vďaka jej stabilite, ale v zákrute alebo pri skokoch dochádza k pádom zo štvorkolky alebo k jej prevráteniu veľmi často. Ochranná prilba je v prípade havárie bariérou medzi menším zranením a vážnym poranením hlavy. Po dojazde by ste mali venovať čas údržbe štvorkolky i prilby. Viete, ako sa o prilbu starať?

Športová štvorkolka a bahno k sebe patria

Skoro po každej jazde v lese je kompletne celá štvorkolka vrátane jazdca zašpinená od bahna. Štvorkolka a fŕkajúce bahno k sebe skrátka patria. Podobne zabahnená skončí aj prilba, cez ktorú pomaly ani nevidíte. Takže prvým krokom pri čistení prilby na štvorkolky je očistenie povrchu. Povrch býva matný a lesklý. Matné prilby sa neleštia. Bahno z nich umyte handričkou a mydlovou vodou. Prilbu môžete poutierať a nechať doschnúť na vzduchu. Lesklé povrchy prílb je možné okrem vyčistenia vodou so saponátom doleštiť prípravkami na lakované povrchy. Niekedy veľmi zaschnutá špina z povrchu nejde zotrieť. Položte na prilbu vlhkú utierku, znečistenie navlhne, povolí a bahno pôjde ľahšie dolu.

Náš tip: Nikdy nečistite povrch prilby abrazívnymi prípravkami, rozpúšťadlami alebo benzínom.

Nezabúdajte na spoje medzi prilbou a štítom

Pred tým ako prilbu na štvorkolky vyčistíte aj zvnútra, odmontujte plexi štít a pozornosť venujte premazaniu spojov. Na vyčistené sklápacie mechanizmy naneste silikónový olej. Plexi štít sa čistí podobným spôsobom ako povrch prilby. Opäť môžete na veľmi zaschnuté bahno a hmyz použiť trik s mokrým obrúskom alebo vreckovkou. Uvoľnené nečistoty jemne zotrite a štít vyutierajte do sucha.

Náš tip: Vnútornú stranu štíta utierajte len suchou handričkou. Obsahuje ochranné vrstvy, ktoré by sa použitím chemikálií poškodili.

Na záver vyčistite polstrované vnútro

Je jedno, či ide o prilbu na trojkolky, motorky, alebo štvorkolky, nikdy nezabudnite na vyčistenie jej vnútra. Vnútorná stielka prilby sa dá vybrať, čo značne uľahčuje jej čistenie. Ide o látku, ktorú je možné prať v rukách pri nízkych teplotách. Po vypratí nikdy nesušte látku na radiátory alebo na priamom slnku, mala by vyschnúť prirodzene napríklad na vešiaku.

Náš tip: Na pranie vnútra prilby nepoužívajte pracie prostriedky, ale jemný šampón.

 

 

You may also like