Home Dobré rady Potraviny, ktoré by ste nemali miešať dokopy, ak chcete zostať zdraví

Potraviny, ktoré by ste nemali miešať dokopy, ak chcete zostať zdraví

by sprava_slovakmag
Potraviny, ktoré by ste nemali miešať dokopy, ak chcete zostať zdraví

Nie všetky jedlá sa k sebe hodia. A nejde o chuť (niekto má rád exotické kombinácie), ale o poškodenie zdravia. V niektorých prípadoch môžu také kombinácie spôsobiť tráviace ťažkosti, v iných narúšať absorpciu prospešných látok. Preto stojí za to upustiť od používania určitých kombinácií potravín alebo aspoň obmedziť ich spoločné používanie.

Chlebíčky a káva

Asi najobľúbenejšie raňajky pre ľudí, ktorí milujú rýchlosť prípravy a absenciu potreby stáť za sporákom. Ale táto kombinácia vedie k tomu, že telo neabsorbuje veľa výživných látok obsiahnutých v masle a syroch. Na to má vplyv nielen káva, ale aj látky obsiahnuté v chlebe, ktoré narúšajú vstrebávanie vápniku. Preto je najlepšie jesť chlieb a syr osobitne. Ak radi jete syrové sendviče, mali by ste kávu pre lepšie vstrebávanie stopových prvkov nahradiť zeleným čajom.

Paradajky a uhorky

Toto je možno najobľúbenejší šalát na svete. Ale lekári tvrdia, že kombinácia týchto dvoch druhov zeleniny môže mať negatívny vplyv na tráviaci systém. Mikroživiny, ktoré obsahujú, sa vzájomne ovplyvňujú v absorpcii, čo môže viesť k podráždeniu žalúdka.

Je lepšie jesť paradajky a uhorky v rôznych dňoch, pričom sa striedajú zelené a červené šaláty.

Vajcia so slaninou alebo masťou

Tieto raňajky sú populárne po celom svete v rôznych kombináciách. Je to však jedna z najhorších kombinácií pre trávenie, pretože spolu tvoria jedlo plné bielkovín a tukov, ktoré si vyžadujú veľa práce od žalúdka. Trávenie sa oneskoruje, objavujú sa ťažkosti a zhoršuje sa vstrebávanie živín v tele.

Zemiaky a mäso

Táto kombinácia sa nachádza v mnohých kuchyniach, pretože obe sú navzájom dobre kombinovateľné podľa chuti a rýchleho doplnenia. Pre tráviaci systém je to však veľmi ťažká kombinácia, ktorá má na ňu neblahý vplyv. Faktom je, že na trávenie škrobu, ktorý je obsiahnutý v zemiakoch, je potrebná zásaditá žalúdočná šťava a pri mäse kyslá. Žalúdok nemôže rozhodnúť o voľbe kyslosti a začne fungovať nesprávne, čo môýe spôsobiť pálenie záhy, nadúvanie a hnačky. Pravidelné užívanie tejto kombinácie môže viesť k častému refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a v dôsledku toho k GERD. Preto je lepšie nahradiť zemiaky inou prílohou, ktorá neobsahuje škrob v takom množstve (napríklad zelená zelenina).

Cestoviny a mäso

Je to zhruba rovnaká situácia ako v prípade zemiakov. Okrem toho slinné žľazy produkujú ptyalín a amylázu, ktoré štiepia škrob na jednoduché cukry. Keď jednoduché cukry začnú interagovať s bielkovinami v mäse, vedie to k zlému tráveniu a zhoršenej absorpcii cukrov, čo môže spôsobiť cukrovku.

Najlepšie je kombinovať cestoviny so zeleninovými alebo bylinkovými omáčkami.

Slané jedlá a alkohol

Orechy, sušené ryby a ďalšie slané občerstvenie spolu s pivom sú jednou z najobľúbenejších kombinácií na celom svete. Ale táto kombinácia je zdraviu škodlivá práve pre vysoký obsah soli. Faktom je, že soľ vedie k dehydratácii a k túžbe piť ešte viac alkoholu. Pivo je zase diuretikum. Z tohto dôvodu telo nemá čas na doplnenie vody, pretože prichádzajúca tekutina sa rýchlo vylučuje. Výsledkom je, že telo pociťuje dehydratáciu a človek pokračuje v konzumácii čoraz väčšieho množstva alkoholu, čo zasahuje jeho zdravie z oboch strán naraz. Ak napriek tomu nie je možné túto kombináciu odmietnuť, stojí za to piť popri pive aj čistú vodu.

Ovocie a mliečne výrobky

Mnoho jogurtov obsahuje kúsky ovocia a výrobcovia tvrdia, že ide o veľmi zdravé občerstvenie. Kyselina z ovocia, ktorá prichádza do styku s mliečnymi bielkovinami, ju však nielen ničí, ale tiež zhoršuje stráviteľnosť. Niektoré kombinácie (napríklad mliečne výrobky a ananás) vytvárajú toxické látky. Všetko je o bromelaíne v ananáse, ktorý je nekompatibilný s mliečnymi výrobkami. Táto kombinácia, najmä u ľudí s tráviacimi problémami, môže spôsobiť hnačky, nevoľnosť a ďalšie problémy. Ďalšou nevhodnou kombináciou sú banány a mlieko. Banány trávia organizmus dlho samé o sebe a v kombinácii s mliekom sa tento proces ešte viac spomaľuje, čo môže v dôsledku intoxikácie organizmu spôsobiť závažnosť a zhoršenie zdravia. Mlieko aj banány sú bohaté na cukor a spoločne spôsobujú prudký nárast inzulínu, ktorý môže viesť k hromadeniu tuku a cukrovke.

You may also like