Home Dobré rady Toto je 5 nových trendov v školskom nábytku

Toto je 5 nových trendov v školskom nábytku

by slovakmag
Toto je 5 nových trendov v školskom nábytku

Staršie generácie si dobre pamätajú na ťažkopádny drevený školský nábytok. Nielenže nevyzeral vábne, ale bol tiež ťažký a nepohodlný. Nové trendy v školskom nábytku sú diametrálne odlišné. Výrobcom ide o to, aby bol nábytok do škôl multifunkčný, dobre vyzeral a spĺňal všetky technické normy bezpečnosti. Ktoré trendy v školskom nábytku sú in v posledných rokoch?

1. Plne ergonomický

Školský nábytok musí byť v prvom rade ergonomický. Správny vývoj dieťaťa vo veľkej miere ovplyvňuje to, ako sedí. V škole trávi dieťa veľkú časť dňa a práve nábytok v škole môže u najmenších detí vytvoriť nezdravé návyky v spôsobe sedenia. Všetky časti nábytku, a to hlavne lavice a stoličky, musia mať správny sklon, výšku, rozmery a ergonomické tvarovanie opernej časti. Školský nábytok je vyrábaný s ohľadom na technickú normu pre stoličky a stoly pre školské zariadenia.

2. Ekologické materiály

Modernejšia škola prihliada i na to, aby bol nábytok vyrobený z recyklovateľných a udržateľných materiálov. Deti vedie k separovaniu a ochrane životného prostredia. Upúšťa sa od plastových komponentov. Využívané sú materiály ako drevo a kov. Dôraz sa kladie tiež na to, aby sa povrchy nábytku jednoducho udržiavali. Vďaka rýchlej údržbe sa zníži používanie chemických čistiacich prostriedkov. Súčasťou ekologického prístupu je nábytok, ktorý bude zdravotne neškodný pre jeho užívateľov.

3. Pútavý dizajn

Dizajn školského nábytku je prispôsobený bezpečnosti a pútavému vzhľadu. Hrany školského nábytku sú zaoblené a často majú atypický tvar. K nábytku je možné pripojiť prídavné zariadenia a pomôcky – stojany, opierky, úchytky. Jednotlivé kusy nábytku v triedach a učebniach spolu ladia. Vyrábajú sa ako súprava. Týmto spôsobom je zabezpečená väčšia variabilita nábytku, jednotlivé kusy je možné prepájať a meniť ich rozmiestnenie.

4. Dôraz na farby

Moderné školy kladú veľký dôraz na farebnosť v triedach. Kolorterapia je osvedčeným spôsobom, ako u detí dosiahnuť sústredenosť, dobrú náladu a energiu. Na výrobu trendového školského nábytku sa využívajú farby ako žltá (intelekt a vnútorná energia), zelená (harmónia a rast) alebo modrá (uvoľnenie a komunikácia).

5. Nastaviteľný

V modernejšej škole nie sú multifunkčné len interaktívne tabule, ale tiež školský nábytok. Ide o kusy nábytku, ktoré sa dajú nastaviť minimálne do dvoch výšok. Nastaviteľný nábytok je vhodný hlavne do nižších tried, kde deti rýchlo rastú. Ideálnou voľbou je rastúci nábytok a nábytok stohovateľný.

 

You may also like