Home Cestovanie Príjemné počasie volá do hôr – máte vhodnú výbavu?

Príjemné počasie volá do hôr – máte vhodnú výbavu?

by slovakmag
Príjemné počasie volá do hôr – máte vhodnú výbavu?

Príjemné a teplé letné počasie je ako stvorené na oddych a regeneráciu. Niekto sa po dlhom čase vybral k moru, iní spoznávajú nové a nepoznané miesta za našimi hranicami, no väčšina z nás zostáva doma, na Slovensku. Aj tu je toho veľa k objavovaniu, no na poriadnu výpravu sa treba aj poriadne pripraviť.

Hory sú krásne, no môžu byť aj zradné

Nie každý túži stráviť týždeň dovolenky vylihovaním na horúcom piesku a občas sa omočiť v slanej morskej vode. Ten, kto celý rok pracuje zatvorený v kancelárii a takmer celý deň presedí, iste uvíta skôr akčnejší scenár dovolenky. No vybrať sa do hôr, na dlhé pešie túry či výstupy na niektoré naše krásne bralá, to nie je len tak! Na takúto akciu sa treba aj riadne pripraviť. Základom je kvalitná, pevná a pohodlná turistická obuv.

Samozrejme, aj tu záleží na type terénu. Inú obuv zvolíte do hornatého a náročného terénu a inú zase na večernú prechádzku mestom. Práve preto je na turistickú obuv kladený taký vysoký dôraz. Predsa len sa v horách môže ľahko stať, že vás prekvapí nečakaná letná búrka, či sa pri zdolávaní pošmyknete a noha je raz-dva v potoku. Práve na takéto „nečakané“ udalosti treba mať na nohách pevné a stabilné turistické topánky. Vysoké trekingové topánky sú na takéto akcie najideálnejším riešením. A najlepšie, ak budú aj nepremokavé. Práve špeciálny vrchný materiál, ktorý výborne odoláva vode a vlhkému prostrediu, udrží vaše nohy v suchu a teple celý deň. Okrem všetkých týchto benefitov, ktoré poriadne turistické topánky musia mať, je však dôležité aj to, aby dobre vyzerali. Nikto predsa nechce chodiť po horách v obuvi, ktorá je síce stabilná, ale hodí sa skôr niekam na stavbu.Príjemné počasie volá do hôr – máte vhodnú výbavu?

Pevné topánky nestačia, potrebujete aj poriadny turistický ruksak!

Každá výprava, hoci aj nenáročná, si vyžaduje pár vecí zbaliť. Na tento účel sú ideálnym riešením turistické ruksaky, do ktorých schováte všetko potrebné, a zároveň nás nebudú obmedzovať v pohybe a iných aktivitách. Aj tu si môžete vybrať jeho veľkosť od druhu aktivity, jej náročnosti a, samozrejme, dizajnovo sa zladiť. Na kratšie výlety a nenáročné trasy vám bude stačiť menší ruksak, do ktorého pohodlne schováte to najzákladnejšie. Náročnejšie túry však budú vyžadovať poriadny turistický ruksak s dostatkom vnútorného priestoru na základné veci, náhradné oblečenie, prípadne pršiplášť. Kvalitný ruksak s praktickými vreckami a organizérmi by mal mať ergonomické popruhy a množstvo prvkov, ktoré aj počas náročných výstupov výrazne zjednodušujú manipuláciu s ním.

Hory sú krásne v každom ročnom období. Treba sa však pripraviť aj na vrtochy počasia. Kvalitná turistická obuv a vhodná výbava sú základom toho, aby ste si domov okrem množstva zážitkov nedoniesli aj niečo iné.

Príjemné počasie volá do hôr – máte vhodnú výbavu?

You may also like