Home Cestovanie Prvé pneumatiky z PET fliaš sú na svete. Ako sa vyrábajú?

Prvé pneumatiky z PET fliaš sú na svete. Ako sa vyrábajú?

by slovakmag
Prvé pneumatiky z PET fliaš sú na svete. Ako sa vyrábajú?

Sen výrobcov pneumatík, ktorý sa zdal pred pár rokmi utópiou, sa tento rok premenil na skutočnosť. Z výrobných liniek vyšli prvé pneumatiky vyrobené z PET fliaš. Recyklácia sa týmto spôsobom dostáva do nového levelu a dúfame, že i iné produkty sa v budúcnosti začnú vyrábať z recyklovaných materiálov. Komu sa táto inovatívna metóda výroby pneumatík z PET fliaš podarila zrealizovať a ako prebieha proces výroby?

Letné i celoročné pneumatiky z PET fliaš

Prvé pneumatiky z PET fliaš vyrába spoločnosť Continental. O pár mesiacov by sa tieto pneumatiky mali dostať aj na pulty našich obchodov. Zakúpiť sa dajú ako letné pneumatiky a celoročné varianty. Recyklované pneumatiky svojimi vlastnosťami ničím nezaostávajú za klasickými. Pri výrobe sa prihliada na nízke hodnoty valivého odporu i možnosť väčšieho zaťaženia, aby ste v lete mohli použiť napríklad strešný box alebo odviesť na dovolenku vaše bicykle. Obávať sa nemusíte ani o bezpečnosť jazdy alebo o to, že by sa vozidlo s PET pneumatikami horšie ovládalo.

Metóda výroby ContiRe je progresívnym riešením

Na výrobu pneumatík z PET fliaš sa využíva metóda, ktorú Continental nazval ContiRe. Vďaka tejto metóde sa z použitých PET fliaš získava polyester. Najskôr sa plastové fľaše očistia. Nasleduje kompletné rozdrvenie fľaše a výroba granulátu. Rozdrvený granulát sa taví a zvlákňuje. Zvláknený polyester resp. polyethylentereftalát je hlavnou zložkou novo vyrobených pneumatík. Vlákna vyprodukované týmto spôsobom sú rovnako pevné a kvalitné ako klasické materiály. Zároveň sú tepelne stabilné a vydržia aj väčšie zaťaženie. Potešiteľné je, že na jednu sadu pneumatík sa spotrebuje až 60 použitých fliaš, takže plast by mohol postupne zmiznúť zo skládok oveľa rýchlejšie ako doposiaľ. Dúfajme, že si ochranu životného prostredia zoberú k srdcu i iné značky. Napríklad spoločnosť Michelin, ktorá týmto spôsobom vyrobí obľúbené pneumatiky Kormoran.

Čo nás čaká v budúcnosti?

Spoločnosť Continental predpokladá, že do roku 2050 by mohla vyrábať všetky svoje pneumatiky len z udržateľných materiálov. Zároveň sa iné značky snažia myslieť na ekológiu tak, že z ojazdených pneumatík vyrábajú po recyklácii rôzne spotrebné veci. Zaujímavou myšlienkou je výroba pneumatík, ktoré sa po doslúžení premenia na podošvy topánok.

 

 

 

You may also like