Home Dobré rady Terasa ako z rozprávky. Zamerajte sa na exteriérové svietenie

Terasa ako z rozprávky. Zamerajte sa na exteriérové svietenie

by slovakmag
Terasa ako z rozprávky. Zamerajte sa na exteriérové svietenie

Pri projektovaní záhrady, tak ako pri architektonických návrhoch interiéru, sa často zabúda na osvetlenie. Tento prvok riešia ľudia ako posledný a následne sa čudujú, že je ich záhrada a terasa veľmi temná. Preto už pred výstavbou terasy myslite na to, aké osvetlenie vám bude spríjemňovať posedenie v záhrade vo večerných hodinách.

Hlavné osvetlenie na terasách

Pri výbere hlavného osvetlenia na terasu musíte brať ohľad na typ terasy. Iné osvetlenie sa hodí do otvorenej terasy a iné do zimnej záhrady či na terasu krytú pergolou. Tento faktor je dôležitý tiež z hľadiska bezpečnosti. Na niektoré typy svietidiel totiž nemôže svietiť slnko alebo nesmú byť namontované na vlhkých miestach. Z hľadiska praktickosti sa ako najlepšie riešenie javí svetlo zapustené do steny. Vyriešené budete mať krytie svietenia a tiež kabeláž vedúcu k svietidlu. Podľa dizajnu terasy môže byť toto svietidlo v tvare lucerny alebo modernejšieho tvaru. Ak cez terasu často prechádzate do záhrady alebo do garáže, zvoľte osvetlenie s pohybovými senzormi. Vcelku praktické sú tiež LED reflektory, ktoré môžete nasmerovať na požadované miesto. Vďaka reflektorom je možné plne nasvietiť gril a po príprave chutnej večere vám bude svietiť na záhradné posedenie.

Doplnkové osvetlenie vytvorí atmosféru

Hľadáte niečo úplne iné, moderné a nevšedné? Vsaďte na podhľadové svietidlá. Podhľadové svietidlá sa využívajú na osvetlenie častí terasy, ktoré chcete zdôrazniť. Môže ísť o výklenok v terase alebo dekorácie na stene. Pozor však na to, aby malo toto svietenie vyššie IP krytie, a to hlavne v prípade, že sa nachádza na mieste, kde by na svetlo mohol padať dážď alebo sneh. Podobne postupujte aj vtedy, keď si ako doplnkové osvetlenie na terasu vyberiete LED pásy. Opäť musí ísť o pásiky s vyšším krytím. Niektoré sa dajú dokonca využiť aj na osvetlenie do okolia bazéna. Na terase im môžete dať priestor takmer kdekoľvek. Veď LED pásy sú známe tým, že sú veľmi odolné a flexibilné. Jediné, čo musíte dodržať je zabezpečenie ich chladenia pomocou hliníkových líšt. Následne môžete LED pásiky nalepiť na akýkoľvek materiál a povrch. Najčastejšie je možné vidieť LED pásiky ako osvetlenie obvodu terasy, trámov či schodov vedúcich zo záhrady k terase. Na terasu sa hodia tiež rôzne typy malých lampičiek, stojanov so sviečkami a ekonomické solárne lampy.

 

 

 

 

 

You may also like