Home Dobré rady Turistické topánky – Ochrana pred zranením v horách

Turistické topánky – Ochrana pred zranením v horách

by slovakmag
Turistické topánky pre bezpečný pohyb v horách. Ako sa líšia turistické topánky od inej obuvi. Bezpečnostné vlastnosti turistickej obuvi.

Horský terén je zradný dokonca aj na vyznačených trasách. Pozor si treba dávať na nespevnené okraje pri roklinách, na kamenisté cestičky a pri stúpaní či klesaní. Dá sa povedať, že kam v lese stúpnete, tam môže prísť k zraneniu. Čo robiť, aby ste minimalizovali riziká terénu? Okrem obozretnosti zvyšuje bezpečnosť turistická obuv.

Prečo je turistická obuv výnimočná

Každá športová obuv je navrhnutá tak, aby chránila chodidlá a pohybový aparát pri danej aktivite. Preto si v obchodoch s obuvou môžete kúpiť topánky na behanie, na tenis alebo na trailové bežecké topánky. Medzi špeciálne športové topánky patria turistické topánky. Topánky do hôr sú výnimočné a na mieru vyrobené pre aktivity v horách. Túra v horách nie je to isté ako prechádzka po meste. Ani len nepomyslite na to, že by ste na treking nosili tenisky, plátenky či vychádzkovú obuv.

Vlastnosti turistickej obuvi

Turistická obuv je špecifická v mnohých oblastiach. Na prvý pohľad upúta robustnosť dizajnu a viazanie, ktoré začína tesne nad prstami. Počas chôdze po rozmanitom teréne sú tieto prvky zárukou fixácie chodidla. Keď turistickú obuv otočíte, uvidíte podošvu, ktorá je hrubšia, ale zároveň sa dokáže prispôsobiť chôdzi. Na podošve sú vidieť tiež rôzne členené drážky. Ich úlohou je odvádzať zo spodnej časti topánky vodu a zvyšovať trakciu na šmykľavom teréne. To, čo nie je viditeľné, je tiež veľmi dôležité. Ide o stielku zvyšujúcu priedušnosť topánok, o ergonomickú vložku a membránu. Membrána neprepustí do vnútra obuvi vlhkosť, takže sa môžete po lese pohybovať počas dažďa.

V akých situáciách turistická obuv chráni

Pánska a dámska turistická obuv vás chráni počas celého pobytu v horách. Kto má s turistikou väčšie skúsenosti, ten vie porovnať chôdzu v teniskách a turistických topánkach. V turistickej obuvi sa nohy tak rýchlo neunavia, neboli kĺby či kolená ani pri výstupe do prudkého kopca. Zvládnete oveľa dlhšie túry, ako by ste zvládli v iných topánkach.

Keď naplno podľahnete turistike, vyberiete sa do hôr za každého počasia. Počas jesene i na jar sa terén v horách kĺže. Podošva turistickej obuvi bráni pošmyknutiu. Pevnosť materiálu chráni chodidlo a členky pred vyvrtnutím. Materiál je tak odolný, že ho neprereže ostrá skala alebo popadané vetvy. Na turistické topánky sa môžete spoľahnúť naozaj v každej situácii, ktorá by mohla v horách nastať.

 

You may also like