Home Cestovanie Všetko, čo by ste mali vedieť o snehových reťaziach

Všetko, čo by ste mali vedieť o snehových reťaziach

by slovakmag
Všetko, čo by ste mali vedieť o snehových reťaziach

Je veľmi pravdepodobné, že ak nebývate v blízkosti hôr, so snehovými reťazami ste ešte nemali do činenia. Snehové reťaze sú nevyhnutnou súčasťou výbavy vozidla pri každej ceste do horských oblastí. V prípade, že vás takáto cesta čaká, iste sa vám zíde náš malý manuál s najčastejšími otázkami o používaní a výbere snehových reťazí.

Kde treba nasadiť snehové reťaze

Snehové reťaze sa vám zídu všade tam, kde sa dá očakávať extrémny, zasnežený terén. Niekedy môže ísť aj o nižšie položené miesta na Slovensku alebo v zahraničí. V niektorých krajinách sú snehové reťaze dokonca súčasťou povinnej výbavy. V našich končinách je povinné inštalovať reťaze na kolesá na miestach, ktoré sú zasnežené a označené príkazovou značkou C14 – použiť snehové reťaze. V špecializovaných obchodoch nájdete reťaze na SUV 4×4, na malé osobné vozidlá a samozrejme tiež reťaze na dodávky.

Ako jazdiť so snehovými reťazami

So snehovými reťazami musíte jazdiť veľmi opatrne. Vyhnite sa prudkému brzdeniu a zákruty prejdite v čo najnižšej rýchlosti. Najvyššia rýchlosť vášho vozidla by nemala prekročiť 40 až 50 km/h. Mimo zasneženého územia je používanie snehových reťazí zakázané. Preto ich ihneď po opustení zasneženého terénu dajte dolu z kolies. Snehové reťaze totiž dokážu poškodiť asfalt. K ujme by prišli tiež vaše pneumatiky a disky.

Aké sú základné typy snehových reťazí

Už sme spomínali, že reťaze sa vyrábajú na všetky typy vozidiel. Pri ich výbere dbajte na to, aby rozmery reťazí boli kompatibilné s rozmermi pneumatík. Medzi najlacnejšie patria textilné snehové reťaze. Nie sú síce veľmi účinné v hlbokom snehu, ale veľmi dobre si poradia pri jazde na ľade. Sú vlastne núdzovým riešením, keď sa v horách pohybujete s vozidlom len veľmi zriedkavo. Na textilné reťaze sa však nespoliehajte pri ceste k našim susedom do Rakúska, pretože ich neakceptujú. Najspoľahlivejším variantom reťazí sú reťaze oceľové. Tento typ reťazí je veľmi odolný, pevný a má dlhú životnosť. Bezpečnosť oceľových reťazí sa zvyšuje v závislosti od tvaru kovovej siete. Maximálne bezpečné sú reťaze, ktoré majú šikmú stopu. Šikmostopé reťaze sú však aj najdrahšie.

 

 

You may also like