Home Cestovanie Inšpirácia pred kúpou snehových reťazí

Inšpirácia pred kúpou snehových reťazí

by slovakmag
Inšpirácia pred kúpou snehových reťazí

Za oknami sú vidieť prvé náznaky jari, a preto všetci chceme za zimou spraviť hrubú čiaru. Jar je obdobím, kedy si robíme poriadok v dome i v aute. Ak ste zistili, že vám počas jarného upratovania vznikol v kufri vozidla priestor, tak vám odporúčame tento priestor rozumne vyplniť a kúpiť snehové reťaze. Momentálne mnohé obchody ponúkajú jarné zľavy, ktoré sa naozaj oplatia. Navyše apríl dokáže prekvapiť a snehová pokrývka sa môže objaviť aj tam, kde by ste ju nečakali. Prinášame vám malú inšpiráciu, aby ste dokázali ľavou zadnou vybrať vhodné snehové reťaze.

Dve možnosti pre dva typy šoférov

Ak si odmyslíme reťaze v spreji, ktoré sú na zasnežených úsekoch ciest len SOS riešením, tak ostávajú dve možnosti, aké snehové reťaze kúpiť. Líšia sa svojimi vlastnosťami, účinnosťou a hlavne materiálom, z ktorého sú vyrobené. Prvá možnosť je kúpa textilných snehových reťazí. V obchodoch nájdete veľa značiek, ale AutoSock sú najkvalitnejšie a homologizované na jazdenie vo všetkých štátoch EU. Sú určené pre šoférov, ktorí nejazdia do hôr často, ale chcú mať istotu, že bezpečne prejdú cez zasnežené územie. Druhá možnosť je kúpa kovových reťazí. Kovové reťaze sa oplatia motoristom, ktorí sú si istí, že ich osud často zaveje do hôr a do oblastí, kde hrozí prudké sneženie či ľadové vozovky. Oba typy reťazí sa vyrábajú pre malé osobné vozidlá, ako reťaze na dodávky či reťaze na SUV 4×4. Kovové reťaze sa dajú zakúpiť aj pre ťažkú techniku, nákladné vozidlá alebo traktory.

Ako pri kupovaní nešliapnuť vedľa

Pozor na to, že snehové reťaze sa nedelia len podľa materiálu. Počas výberu vhodných reťazí si overte ich veľkosť, ktorá sa musí zhodovať s veľkosťou vašich pneumatík. Pri textilných reťaziach vás zaťaženie trápiť nemusí, ale kovové majú rôznu nosnosť podľa váhy vozidla. Tomuto parametru je následne prispôsobená hrúbka reťazí. Štandardné snehové reťaze pre menšie vozidlá majú hrúbku článku okolo 3 mm. Pre SUV by sme zvolili hrubšie, minimálne 4 mm. Maximálne bezpečné a účinné sú snehové reťaze vyrobené z ocele disponujúce šikmou stopou, ktorá pokrýva celý behúň. Vďaka takejto stope si vaše vozidlo poradí s hlbokým snehom i ľadom pokrytou vozovkou.  Pozor na to, že hrubšie oká reťazí môžu narobiť problémy majiteľom športových vozidiel, ktorí majú málo miesta medzi podbehom a behúňom. V tomto prípade by sme radšej kúpili textilné reťaze alebo zvolili tenšie kovové.

 

 

 

You may also like