Home Dobré rady Používate celý rok len jeden druh paplóna? Robíte chybu

Používate celý rok len jeden druh paplóna? Robíte chybu

by slovakmag
Používate celý rok len jeden druh paplóna? Robíte chybu

Lôžkoviny sú pre kvalitný spánok rovnako dôležité ako matrace. Ak si nevyberiete správny vankúš alebo paplón váš spánok nebude stáť za nič a pre alergikov sa môže zmeniť noc na kolotoč kýchania a svrbenia kože. V prípade, že netrpíte žiadnymi alergiami, máte na výber veľké množstvo lôžkovín vyrobených z rôznych materiálov. Pozor však na to, aby ste po celý rok nepoužívali len jeden typ paplóna.

Celoročné paplóny áno, ale pozor na ich vlastnosti

Nechce sa vám počas sezón meniť paplón? Môžete si kúpiť celoročný, ale nedosiahnete s ním taký komfort spania ako so sezónnymi. Ideálnym riešením sú paplóny, ktoré sa skladajú z dvoch častí. V lete jednoducho jednu časť prikrývky odopnete. Takýto paplón však nemusí vyhovovať každému. Vždy je lepšie do manželských postelí kupovať dve prikrývky ako jednu spoločnú.

Letné paplóny príjemne chladia a sú priedušné

Matrac býva počas letných mesiacov často prepotený len z toho dôvodu, že ste si kúpili nesprávny paplón. Letnú prikrývku spoznáte už na prvý dotyk. Je oveľa tenšia ako zimná a pôsobí nadýchane. Vyrobená je z materiálov, ktoré sú priedušné a odvádzajú vlhkosť. Letné paplóny sú najčastejšie vyrobené z mikrovlákna alebo hodvábu.

Zimné paplóny zahrejú aj počas najchladnejšej noci

Zimné paplóny si väčšina ľudí predstavuje ako hrubé prikrývky, ktoré sú zákonite ťažké. Táto predstava je mylná. Dnešné technológie umožňujú vyrobiť hrejivé paplóny bez toho, aby boli príliš objemné. Zimné paplóny disponujú termo vložkou, ktorá udrží telo v teple a zároveň odvádza prípadnú vlhkosť. Zimné prikrývky sa vyrábajú hlavne z vlny, mikrovlákna alebo zo zmesových materiálov. Sú šité z dvoch vrstiev, aby vytvorili vo vnútornej časti izolačný priestor.

Prírodné alebo umelé materiály?

V závere musíme spomenúť aj vlastnosti jednotlivých typov materiálov. Niekto dáva prednosť prírodným materiálom a iní ľudia uprednostňujú umelé výplne. Je pravda, že prírodné materiály sú pri dotyku veľmi príjemné a perfektne sa prispôsobia telu. Ide napríklad o perie. Nevýhodou prírodných materiálov je to, že nie sú vhodné pre alergikov. Umelé, a to hlavne duté vlákna, bránia usádzaniu roztočov, príjemné hrejú, ale sú o niečo ťažšie ako perie.

 

 

 

You may also like