Home Cestovanie Takto si úplne zničíte automobil

Takto si úplne zničíte automobil

by slovakmag
Takto si úplne zničíte automobil

Každá vec má svoju životnosť a aj najkvalitnejšie výrobky sa časom zničia. Niekedy však môžete šetrným zaobchádzaním životnosť vecí predĺžiť alebo ich naopak zničiť behom pár rokov. Toto pravidlo platí obzvlášť na automobily, ktoré niektorí šoféri priam zdevastujú za pár rokov. Napríklad náš sused je majstrom v oblasti výmeny vozidla. Čo robí sused nesprávne a čím ničíte váš automobil sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Zabúdate na pneumatiky a návštevy servisu

Pneumatiky sú u väčšiny šoférov najviac zanedbávanou súčasťou vozidla. Je to veľká škoda, pretože stav pneumatík má veľký vplyv na spotrebu vozidla a samozrejme, že aj samotné zimné či letné pneumatiky nie sú lacnou záležitosťou. Preto pneumatiky rozmaznávajte, merajte tlak v pneumatikách, čistite ich povrch, po sezóne ich vymeňte a následne správne uskladnite. Každý jeden test pneumatík potvrdil, že týmto spôsobom nielen predĺžite životnosť pneumatík, ale tiež zvýšite bezpečnosť vašej jazdy. Nechce sa vám chodiť do servisu? Riskujete, že zanedbáte malú poruchu, ktorá by stála zopár eur, ale po čase prerastie do veľkého technického problému. Dôležitá je tiež pravidelná výmena oleja, ktorý chráni motor pred opotrebením a znižuje spotrebu vozidla.

Pomaly zabíjate brzdy a prevodovku

Bývate v strmom teréne a parkujete bez ručnej brzdy? Veľmi rýchlo pocítite, že vaša prevodovka nie je v dobrej kondícii. Zaradenie rýchlosti síce vozidlo udrží, ale prevodovka týmto spôsobom dostáva riadne zabrať. Brzdy sú pre bezpečnosť jazdy rovnako dôležité ako pneumatiky. Preto by ste mali brzdy šetriť, a to tak, že ich budete používať rozumne. Pri jazde z kopca by ste nemali mať neustále nohu na brzdovom pedáli, ale využívať na brzdenie motor zaradením nižšieho prevodového stupňa. Pri brzdení na rovine je lepšie zvoliť krátke a razantné brzdenie pred pomalým postupným brzdením.

S motorom sa nerozprávate

Po nasadnutí do vozidla by ste sa mali najskôr porozprávať s motorom. Teda nie doslovne, ale len tak v mysli. Počas tejto debaty ho nechajte zahriať pomalou jazdou. Neskúšajte žiadne triky a ani nešliapte silno na plyn. Keď nebudete motor zahrievať postupne, nastane veľký výkyv teploty motora, ktorý mu veľmi škodí. Debata s motorom nemusí byť dlhá. Na jeho zahriate vám postačí približne 5 najazdených kilometrov.

 

 

 

You may also like