Home Dobré rady Prichystajte sa na leto na vode. Kapitánske kurzy a kurzy vodcu malého plavidla

Prichystajte sa na leto na vode. Kapitánske kurzy a kurzy vodcu malého plavidla

by slovakmag
https://slovakmagazin.sk/prichystajte-sa-na-leto-na-vode-kapitanske-kurzy-a-kurzy-vodcu-maleho-plavidla/

V posledných rokoch je obľúbenou letnou zábavou plavba po rieke, vodnej nádrži či po priehrade. Trend plavieb podporuje i to, že rôzne plavidlá sú cenovo dostupné a dajú sa skvele prispôsobiť dlhodobejšiemu pobytu na vode. V obľube sú napríklad nafukovacie motorové člny, hliníkové člny s motorom alebo menšie jachty. Pozor na to, že všetky plavidlá s motorom silnejším ako 4 kW je možné kormidlovať iba s preukazom.

Kapitánsky kurz pre bezpečné plavby po mori

Začneme kapitánskym preukazom, pretože more v Chorvátsku máme za rohom. Napríklad nafukovací čln je možné previesť na streche vozidla. Väčšie člny na špeciálnom prívesnom vozíku. Za pár hodín ste pri mori a zažijete ten nenahraditeľný pocit slobody počas plavby. V kurze sú rôzne lode na predaj, ktoré majú väčšie rozmery alebo silný motor. Ten vás láka sa vzdialiť ďalej ako len zopár metrov od brehu. Na plavbu po mori potrebujete kapitánsky kurz. Je rozdelený do rôznych kategórií podľa dovolenej vzdialenosti plavby od najbližšej pevniny. Po absolvovaní kurzu získate preukaz Veliteľa námorného rekreačného plavidla. Pre získanie vyššej kategórie preukazu musíte zložiť skúšky v nižších kategóriách. Podmienkou získania preukazu je tiež vlastníctvo osvedčenia rádiotelefonistu. Pre získanie najnižšej kategórie kapitánskeho preukazu je nutné doloženie praxe. Musíte mať plavebnú prax minimálne 200 námorných míľ. Túto prax môžete nadobudnúť priamo u spoločností, ktoré kurzy realizujú. Nič sa nedá robiť, ak chcete prezerať jachty na predaj a jednu si pre zábavu kúpiť, musíte zasadnúť za učebnice.

Kurz vodca malého plavidla pre spoznávanie vnútrozemských vôd

Nie každý túži brázdiť morskú hladinu. Na Slovensku i v okolitých štátoch sa nachádza veľa vodných plôch, jazier a riek, ktoré lákajú svojou malebnosťou. Ak sa rozhodnete, že chcete svoj čln či loď prevetrať len na vnútrozemských vodách, bude vám stačiť preukaz vodca malého plavidla. Na jeho získanie si rezervujte jeden víkend, počas ktorého absolvujete teoretickú i praktickú časť prípravy. Opäť si môžete vybrať z rôznych kategórií oprávnenia podľa výkonu motora plavidla a jeho veľkosti. Okrem lekárskeho potvrdenia a žiadosti o absolvovanie kurzu budete potrebovať len chuť sa niečo nové naučiť. Takže smelo do toho, pretože vodné plochy čakajú na nových dobrodruhov.

 

 

 

 

You may also like